Horolezec Radek Jaroš dostal cenu Jiřího Gutha-Jarkovského

alt

Horolezec Radek Jaroš, který jako jediný Čech zdolal bez kyslíku všechny osmitisícovky světa, získal za loňský rok cenu Jiřího Gutha-Jarkovského. Poslední osm tisíc metrů vysokou horu K2 pokořil právě loni. Ceny za nejlepší sportovní výkon uděluje každoročně Český olympijský výbor a letos poprvé hlasovali sami sportovci.

„Nevím, co říct. Je to pro mě něco neuvěřitelného. Jak nedělám ten televizní sport, tak bych tohle nečekal. Pro mě to je science fiction, když je tady tolik šikovných borců a holek, kteří by si to zasloužili. Já to osobně neberu za loňský výkon, ale za těch dvacet let v Himálajích,“ uvedl Jaroš, který převzal cenu z rukou loňské vítězky, atletky Zuzany Hejnové.

O držiteli nejstaršího českého ocenění, jež se uděluje už od roku 1934, letos poprvé rozhodla necelá stovka sportovců, kteří se zúčastnili letních olympijských her v Londýně 2012, zimních her v Soči 2014 a Světových her v Cali. V minulosti vítěze vybíral Český olympijský výbor (ČOV). „Pokud má někdo vybrat nejhodnotnější výkon, tak sportovci. O to má cena větší váhu, jelikož sportovní prostředí si umí představit, co za výkonem je. Co všechno to obnáší. Je to perfektní volba, protože dává šanci neolympijskému sportu a sportu, který není spojený s brankami či časy. Nezáleží na tom, jestli to je velký, populárnější sport. Radek si to po právu zaslouží,“ řekl badmintonista Petr Koukal, předseda Komise sportovců ČOV.

Nejvyšší horu světa Mount Everest zdolal dnes už padesátiletý horolezec v roce 1998 a druhou nejvyšší horu K2 pokořil až loni, ačkoli to před tím zkoušel už čtyřikrát.