Horská služba měla během letošní zimy rekordně mnoho práce

alt

Čeští záchranáři měli v letošní zimní sezóně o mnoho víc práce než v minulých letech. Na horách se v zimě zranilo 6 600 lidí. Nejhůř na tom byly Krkonoše, kde horská služba zasahovala u 2 313 případů. Nejčastější zranění vznikala po srážkách lyžařů přímo na sjezdovkách. V 17 případech už záchranáři nemohli pomoci.

Letos do českých hor zavítalo poměrně mnoho návštěvníků, takže logicky stoupl i počet úrazů. Významné číslo tvoří zranění na sjezdovkách, která vznikla kvůli neohleduplné nebo nezvládnuté jízdě. Většinou horská služba řešila zlomeniny a pohmožděniny, ale častokrát se lyžaři ocitli dokonce v bezvědomí.

V počtu úmrtí dopadly nejhůř rovněž naše nejvyšší a nejnavštěvovanější hory, do kterých s oblibou míří skialpinisté a freerideři. Ze sedmnácti případů se šest odehrálo právě v Krkonoších. „Návštěvníci hor se často vydávají zcela mimo lyžařské trasy a bezpečné skialpinistické lokality. Tedy do míst, kde lyžaři nemají co dělat. Skialpinisté také často podceňují situace, kdy je vyhlášené lavinové nebezpečí," řekl náčelník Horské služby Jiří Brožek. Právě pod lavinou v Malé studniční jámě jeden skialpinista zahynul.

Zároveň ale podle Brožka návštěvníci hor používají stále víc bezpečnostního vybavení jako přilby nebo chrániče páteře. Na svahu se však chovají stále méně ohleduplně.