Interaktivní kešky Wherigo - spojení počítačových her a dobrodružství v terénu

alt

Koncem roku 2001 přemýšleli Jeremy Irish a Elias Alvord nad tím, jak přenést své oblíbené dobrodružné počítačové hry ven do přírody a propojit je s GPS? Po několika letech pokusů došli k pozoruhodnému výsledku – je možné hrát hry, ale namísto fiktivního posunování panáčků po displeji se pohybuje sám hráč, ve skutečném světě.

Zahrát si není těžké ani nákladné. Stačí si na mobilní zařízení nainstalovat Whereigo přehrávač, podle typu každého zařízení pravděpodobně neoficiální verzi, a ze stránek wherigo.com stáhnout tzv. cartridge, tedy hru, kterou již někdo vytvořil. Pak už jen stačí vyrazit do terénu.

alt

V Praze je známá například hra „Dva proti říši“, ve které se hráči promění ve výsadkáře, kteří v roce 1942 zabili říšského protektora Heydricha a poté utíkají. „Jihlavské bludiště“ slibuje netradiční prohlídku centra, nedaleko Olomouce se dá hrát zase fantasy – dobrodružná hra jménem „Poklad Rampachu“. Mimochodem, pravděpodobně první whereigo hra – cartridge – na světě se jmenovala Hugo a pochází z ledna 2008.

Zbývá jen doufat, že v krátké době dodá firma Groundspeak (stojí i za geocachingem) oficiální přehrávač pro nejčastější mobilní zařízení. Zatím je předinstalován v některých výrobcích firmy Garmin a podporovány jsou také PocketPC.

Kromě hraní se dá stejný postup využít třeba pro vytvoření interaktivního turistického průvodce, učebnice dějepisu či lokalizovaného atlasu květin a spousty dalších projektů. Takže třeba nudné školní exkurze by se mohly stát skutečným dobrodružstvím…