Tip: Jak běhat ve městě po setmění bezpečně

S přicházejícím podzimem se stmívá dřív a až do Vánoc se dny budou už jenom zkracovat. Fandové běhání, nordic walking a pozdních procházek si však dokážou užívat svoje oblíbené sporty i za šera a v noci. Jen by neměli zapomínat na vlastní bezpečnost.

Riziko číslo jedna představuje samozřejmě silniční provoz. Srazit se však běžec může i v parku s bruslařem či longboardistou nebo na pěšině s bikerem. Nejednodušší prevence spočívá v tom být nepřehlédnutelný a mít na sobě nějaké reflexní prvky.

Kdo má kvalitní běžecké vybavení, to většinou nemusí dále řešit, protože výrobky zavedených značek jako například Salomon nebo Inov-8 mají dobře viditelné reflexní barvy. U batohů nebo bund, obzvláště u běžeckých modelů značky Craft, se reflexní prvky staly standardem, ale dobře vidět mohou být i běžecké boty, které ocení hlavně městští běžci.

Do opravdu nepřehledných míst si večerní sportovci mohou na oblečení připevnit malou blikačku, podobně jako na kolo. V neznámém terénu se hodí i lehoučká, výkonná čelovka, která dnes váží třeba jen 50 gramů a obvykle vydrží drobnou zátěž i při špatném počasí. Díky výraznému kuželu světla spolehlivě běžec i chodec uvidí, kam v terénu šlape a navíc ho uvidí i ostatní.