Jak obléknout neposedné děti do mokrého a blátivého počasí

Mokro, louže, vítr a bláto. Nic z toho neodradí děti, aby si pobyt venku patřičně užily. Není nic zábavnějšího než proběhnout louží, místo po cestě to vzít příkopem, přitom zakopnout a rozplácnout se jak široký, tak dlouhý. Právě proto děti potřebují v mokrém jarním počasí dobré oblečení, které hned tak nepromokne, neroztrhne se, rozumně hřeje a dobře se udržuje.

Základem je samozřejmě pevná, nepromokavá bunda, která ale v ideálním případě zůstává také prodyšná. Nejjednodušší je samozřejmě obléknout dětem pogumované oblečení, které stačí doma osprchovat od bláta, děti v něm ale nevydrží dlouho, protože se zpotí. Výborné dětské bundy do nepohody už dlouhá léta vyvíjí severská značka Reima. Zakládá si na odolnosti výrobků, které musejí obstát i v náročných severských podmínkách. Dokonce je testuje v lesní školce přímo na dětech, kterým jsou její výrobky určené. Reima používá nejmodernější funkční materiály nejen u bund, ale i kalhot, bot nebo rukavic.

Protože si děti bez ohledu na počasí neustále sedají a klekají na zem, hodí se i pořádné nepromokavé kalhoty opět například od značky Reima. Měly by být přiměřeně voděodolné a prodyšné, ale také pohodlné, aby nebránily svobodnému pohybu.

Podle výše venkovní teploty rodiče volí množství dalších vrstev. Do chladnějších dnů se kromě trička nebo mikiny hodí i teplé termoprádlo, které hřeje a zároveň odvádí pot. Do holínek by neměly chybět také pořádné termoponožky, které udrží dětské nožky v teple.

Většina rodičů do jarní nepohody volí zmíněné holínky, které nejlépe odolají pří průchodu louží nebo potůčkem, na delší výlet ale nemusí být dětem příliš pohodlné, proto se hodí i kvalitní voděodolné trekové boty například Olang nebo opět Reima.

Úplně od věci není pořídit také lehkou funkční čepici nebo alespoň jednoduchou bavlněnou variantu. V teplých fleecových a pletených čepicích je totiž dětem na jaře horko a potí se, a proto mají tendenci je sundávat. No a nic není horšího, než když dětem fouká na mokrou zpocenou hlavu.

Veškeré zmíněné bundy, kalhoty i boty se velmi dobře udržují. Stačí je nechat uschnout a poté vykartáčovat, no a děti můžou zase ven. Pokud je oblečení už opravdu hodně špinavé, měli by ho rodiče vyprat v nějakém šetrném krátkém programu v pračce, poté usušit při pokojové teplotě a ideálně také naimpregnovat, aby vydržely ve špatném počasí déle. Boty stačí očistit kartáčem a vlhkým hadrem.