Jak se sbalit na výpravu do divočiny 1: Spěte v klidu a v suchu

alt

Čas dovolených se neúprosně blíží a není dobré shánět veškeré vybavení na poslední chvíli. Pro ty, co se letos poprvé rozhodli vyrazit na vícedenní výpravu do hor nebo někam do opuštěných míst bez lidí a pohodlí civilizace, jsme připravili čtyřdílný seriál, který napoví, co všechno si s sebou zabalit. Dnes se zaměříme na spaní.

V první řadě každý dobrodruh musí mít spolehlivý stan. Nezřídka se stane, že v horách přicházejí bouřky a průtrže mračen, a není nic horšího, než zmoklé veškeré vybavení. Takže stan by měl být spolehlivý, tedy odolat silnému dešti, ale také větru. Čím větší vodní sloupec u svrchní vrstvy, tropika, zvolíte, tím líp. Zapomeňte na levné stany ze supermarketů, ty se hodí tak na přespání na pohodovém výletě po Čechách.

Ještě odolnější proti vodě by měla být podlaha stanu. Ta totiž při intenzivnějším dešti promoká jako první. Vrstvený polyester s PU zátěrem s vodním sloupcem okolo 10 000 milimetrů nezklame.

alt

Každý cestovatel by měl také zvážit, jak velký stan a tím pádem těžký batoh s sebou brát. Mnoho dnů se nedá putovat s příliš velkou zátěží, proto je dobré pořídit nějaký opravdu lehký stan, ale s pevnými pruty. Nabízí se také varianta rozdělit jednotlivé díly stanu mezi lidi, kteří ho budou sdílet.

Stan ochrání proti dešti, ale neposkytne potřebné teplo, takže zbývá pořídit ještě spacák a karimatku. Lehoučký tenký spacák sice vypadá lákavě, ale pokud se chystáte do hor, měli byste počítat s tím, že noční teploty mohou klesnout i k nule. Proto začněte tím, že si zjistíte, do jakých teplot budete spacák potřebovat. Při výběru pak sledujte teplotní údaj v kolonce komfort. Extrémní teplota určuje hranici, ve které sice nezmrznete, ale pohodlně se cítit určitě nebudete.

Pod spacák patří také karimatka. Většina lidí si pořizuje nafukovací karimatky. Pokud víte, že budete spát i v nerovném terénu mimo stan, volte odolnější materiál ze spodní strany, aby se karimatka třeba na ostrém kameni neprotrhla. Děravá nafukovací karimatka je k ničemu. Někdo právě proto volí raději klasické pěnové karimatky, kterým nevadí ani nějaká ta jiskra z ohně, na rozdíl od nafukovaček.

alt

A poslední nezbytností pro pohodlné spaní je rozhodně čelovka. Bez baterky totiž v noci nic nenajdete, v klidu si nedojdete na záchod. Oproti běžné svítilně do ruky má čelovka tu výhodu, že si ji připevníte na hlavu a máte obě ruce volné. Pokud tušíte, že budete chodit i v noci, volte raději kvalitní čelovku s delším dosvitem. Pokud budete potřebovat čelovku jen na běžné svícení v tábořišti, stačí jednoduchá lehká čelovka. Alespoň jeden člen výpravy by však z bezpečnostních důvodů měl mít pořádnou čelovku, která daleko dosvítí a něco vydrží. Pro případ, že by se neplánovaně musel vydat v noci pro pomoc zraněnému nebo nemocnému.

Více o čelovkách: Na cestě za letním dobrodružstvím nesmí chybět čelovka. Ale jakou si vybrat?

V dalším dílu našeho horského seriálu si popíšeme, jaké oblečení pořídit do divočiny.