Jak se sbalit na výpravu do divočiny 2: Co na sebe

alt

Čas dovolených se blíží a mnoho z vás vyráží poprvé na výpravu za dobrodružstvím, mimo civilizaci, kde se budete muset spolehnout jen na to, co ponesete v batohu. Připravili jsme malý seriál, který vám poradí, jak se správně do divočiny sbalit. Minule jsme se zaměřili na spaní, teď si podrobněji probereme oblečení.

Začneme vnější vrstvou. Jestli vyrážíte do krajů, kde může občas zapršet, nepodceňujte nákup kvalitní nepromokavé bundy. Igelitová pláštěnka je sice lehká a stojí pár kaček, ale s její nulovou prodyšností se v ní při sebemenší námaze šíleně zapotíte. Nehledě na to, že se ve větru zpravidla roztrhá. Poroto volte kvalitní bundu s membránou (Gelantos, Sympatex nebo GORE–TEX), která odpuzuje vodu, ale zároveň propouští zevnitř ven páru.

Více: Jak si vybrat sportovní outdoorovou bundu

Totéž platí i o kalhotách. Kromě lehkých šortek nebo kraťasů z nějakého dobře schnoucího materiálu a lehkých dlouhých prodyšných kalhot se vám budou hodit jedny dlouhé nepromokavé kalhoty, které stejně jako bunda nepustí dovnitř déšť, ale pustí ven páru. Buď volte kalhoty opět s nějakou membránou nebo v poslední době velmi oblíbené softshellové kalhoty.

alt

Základem pohodlného putování jsou také kvalitní, pevné boty s dobrou podrážkou a pevným nepromokavým materiálem, ideálně kombinace kůže a prodyšné membrány.

Co se týče triček nebo mikin, vyplatí se zaměřit se na funkční materiály. Nejen, že funkční trička a mikiny velmi rychle schnou a dají se vyprat i ve studené vodě, ale jsou také lehké, takže nezabírají tolik místa v batohu a netvoří zbytečnou zátěž.

alt

Proti slunci se hodí určitě nějaké šikovná kšiltovka nebo klobouk, případně sluneční brýle. Pokud se chystáte někam vysoko a mohlo by se i v uprostřed léta citelně ochladit, což se v horách může stát během pár hodin, nezapomeňte si přibalit tenkou čepici, ideální je čepice a šátek na krk v jednom a možná i lehké rukavice.