Jak se sbalit na výpravu do divočiny 5: Batoh a jak to do něj všechno nacpat

alt

Léto se blíží a někteří z vás se poprvé chystají na dobrodružnou výpravu mimo civilizaci, kde se každý musí spolehnout jen na vlastní vybavení a zásoby. Připravili jsme několikadílný seriál, který vám poradí, jak se správně do divočiny sbalit. Už jsme psali o tom, co si vzít na spaní, co na sebe, jak vařit, které zvolit potraviny a další vychytávky. Dnes se zaměříme na batohy a popíšeme, jak nejlépe věci do batohu uložit. I to má svůj systém.

Velikost batohu volíme podle toho, na jak dlouho vyrážíte na výpravu. Nicméně pokud budete brát s sebou spacák a stan, musíte si pořídit batoh minimálně na 50 litrů. Do menšího byste se i s pár kousky oblečení a jídla těžko sbalili. Výborné a prověřené batohy nabízí například firmy Deuter nebo Osprey, ale i další sportovní značky.

alt

A co všechno by dobrý outdoorový batoh měl mít? Rozhodně by neměl chybět dělený prostor. Velmi praktická je samostatně přístupná spodní přihrádka, do které se vejde spacák, případně nějaké další lehké oblečení. Zpravidla totiž do spodní části batohu kvůli správnému rozložení váhy ukládáme lehké věci jako oblečení a spacák.

Více o spaní v přírodě: Jak se sbalit na výpravu do divočiny 1: Spěte v klidu a v suchu

Do hlavní komory nad spacák patří těžší věci jako potřeby k vaření, jídlo, případně lékárnička. Pak teprve přijde na řadu další oblečení a lehké věci. Těžké předměty by neměly být nahoře, abychom nenesli váhu batohu na ramenou, ale uprostřed, aby hlavní zátěž nesla bedra.

Více k vaření v přírodě: Jak se sbalit na výpravu do divočiny 4: Jídlo a vaření v přírodě

A tím se dostáváme k bedernímu pásu. Polstrovaný, prodyšný a nastavitelný bederní pás je naprostou nezbytností outdoorového batohu. Správně nastavený pás vám dokáže neuvěřitelně ulevit od zátěže v ramenou. Není totiž nic horšího, než po pár dnech bolavá záda. Stejně tak by měl mít batoh nastavitelný hrudní pás. a polstrované, anatomicky tvarované ramenní popruhy.

Kvalitním batohům do hor nechybí ani odvětrávaný zádový systém, který brání nadměrnému pocení, čímž samozřejmě šetříte energii. Hodí se i různé strepy k uchycení například stanu, karimatky nebo trekových holí, a boční snadno dostupné kapsy navíc, případně nějaká skrytá kapsa na cennosti.

alt

Pokud se chystáte do nějaké exotické země a bojíte se, že by vás mohl třeba na letišti nebo na nádraží někdo okrást, pořiďte si tenkou kapsu na šňůrku, do které si uložíte peníze a pas a pověsíte si ji na krk pod tričko. Celkově se hodí mít peníze na dvou místech, právě kvůli zlodějům nebo ztrátě.

Kromě velkého batohu na svých výpravách určitě oceníte i nějaké menší zavazadlo jen na peníze, malou lahev vody a třeba fotoaparát. Ať už tašku přes rameno nebo menší batůžek.

Hodně štěstí na cestách!