Jak si vybrat snowboard, 1. díl: Freeridová pohoda v prašanu

Zima se nezadržitelně blíží, proto jsme pro milovníky snowboardingu, kteří uvažují o novém vybavení, připravili malý seriál. V každém díle se dozvíte, na jaký typ ježdění se hodí jaké prkno. Začínáme freeridem, který patří k snowboardingu od samotných začátků tohoto sportu. Spočívá v nespoutané jízdě volnou přírodou, mimo upravené sjezdovky.

Taková jízda má svou krásu i svá rizika. Rideři se podobně jako horolezci mohou setkat s lavinou, trhlinami v ledovcích a skalami. Proto vyžaduje poměrně zkušené jezdce, kteří dokáží rychle zareagovat na terénní nerovnost a dokonale ovládají své prkno. Malá chyba či zaváhání snadno promění napínavý adrenalinový sjezd v nebezpečné dobrodružství s nejistým koncem.

Jednosměrný (directional) freeridový snowbord Burton Family Tree Landlord s mírně prodlouženou špičkou.

Na freeride se obvykle hodí delší, stabilnější prkno. Pokud se vedle něj postavíte, mělo by dosahovat výš než po bradu, klidně může zakrývat i oči. Délka snowboardu závisí také na hmotnosti jezdce, mohutnější lidé volí delší modely. Freeride upřednostňuje tvrdší, často také jednosměrné (directional) snowboardy, které lépe projíždějí obtížným terénem a hlubokým sněhem. Setkáváme se také s tvarem, kterému se říká directional twin. Většinou se tak označují prkna, která na pohled vypadají symetricky (twin), ale vnitřní vrstvy (jádro) mají měkčí nos (vepředu) a tvrdší ocas (konec).

Symetrický all mountain (directional twin) Nitro Team Gullwing, s prohnutím camber se hodí i na skoky a freestyle.

Reálně většina neprofesionálních jezdců volí častěji univerzální „all-mountain“ snowboardy, se kterými můžou podle nálady na sjezdovku i do terénu. Existuje jich nepřeberné množství. V zásadě platí pravidlo, že měkčí, kratší a prohnutější se snadněji ovládají, ale neposkytují tolik stability. Delší a tvrdší drží směr, ale neovládají se tak snadno, vyžadují od jezdce více zkušeností.

Univerzální all mountain Burton Custom Wide, tvrdý a prohnutý pro snadnější odrazy.

Milovníci freeridu by ale neměli zapomínat i na další nezbytné vybavení. Patří mezi ně kvalitní helma a lavinové vybavení zahrnující lopatku, sondu a vyhledávač. To všechno je potřeba nějak nést, takže by freeriderům neměl chybět ani pořádný snowboardový batoh, ke kterému při výstupu snadno připevní i prkno.

Co se týče oblečení, nezbytné jsou kvalitní nepromokavé snowboardové kalhoty i bunda. Bunda by ale neměl být moc teplá, protože freerider musí počítat s tím, že se při výstupu výrazně zahřeje a zapotí. Proto doporučujeme raději vrstvit funkční oblečení.

V příštím díle se dozvíte něco víc o freestylových snowboardech.