Jak si vybrat snowboard, 3. díl: Jibbing aneb sněžný sk8ing

Dnešní díl snowboardového seriálu se bude věnovat prknům na jibbing. Tenhle styl jízdy nejvíc připomíná streetový sk8bording. Je o tricích, skocích přes ploty, skluzech po zábradlí, či jízdě po zdi. Dobře se mu daří v upravených parcích, ale partičky se schází také na neupravených svažitých místech na kraji měst i sportovních center.

Dopady na kov a jízda po zdi snowboard hodně namáhají, a proto se můžeme setkat s názorem, že na jibbing se hodí stará, vysloužilá prkna. Do určité míry s tím lze souhlasit, má to však pár háčků.

K této sněžné akrobacii se ideálně hodí vyloženě krátká prkna, když se vedle něj rider postaví, nemělo by sahat výš než po ramena. Mělo by vynikat pružností a mělo by být obousměrné, typicky twin.

Nejvíce se ale prodávají univerzální all mountain snowboardy, které ze své podstaty musí být trochu delší a tvrdší. Zpočátku se dá trénovat na starším, nejlépe měkkém freestylovém či all mountain prkně po nepatrně menším riderovi.

Z nových modelů stojí za úvahu snowboard Burton Trick Pony, hybridní pružný kus s plochým středem a rocker prohnutím na nose i na ocase, nebo snowboard Burton Lip-Stick s odlehčeným FSC jádrem.

Vzhledem k možným pádům na tvrdé předměty by měla být součástí výbavy helma, případně chrániče kostrče či páteřák.

Krásná ukázka slušného jibbingu dokládá, že rideři připomínají víc akrobaty než jezdce.