Jak si vybrat snowboard, 4. díl: Carving a rychlé sjezdy

Poslední díl snowboardového seriálu se věnuje rychlému a agresivnímu ježdění. Patří k němu zběsilá jízda na hraně, v dlouhých carvingových obloucích, prudké sjezdy na tvrdší upravené sjezdovce a některé slalomy. V soutěžích se jezdí na rychlost, specialitou jsou sjezdy dvou riderů najednou.

Tento styl jízdy může svým pojetím připomínat sjezdy na lyžích a tak není divu, že někteří rideři dávají přednost tvrdému vázání a přezkáčům. K dobrému zážitku z jízdy to chce široké alpské sjezdovky, které nabízejí dostatek prostoru k zaříznutí hrany a dotažení oblouku.
Prkna na rychlostní sjezdy, slalomy a carving bývají dlouhá a tvrdá, mohou být také nepatrně užší. Když se vedle snowboardu postavíte, měl by dosahovat alespoň k puse, ale klidně může zakrýt nos i oči. Příliš krátká prkna se ve velké rychlosti mohou rozklepat a moc měkká přestávají poslouchat.

Protože se neočekává, že by jezdec v šílené rychlosti měnil postoj a sjížděl pozadu, mají typický jednosměrný (directional) tvar, poznáte tedy, kde mají nos (začátek) a kde ocas (konec). Rychlejším a zkušeným riderům je určen například jednosměrný snowboard Nitro Magnum, který měří krásných 171 cm a má ztenčené jádro z lehoučkého topolového dřeva. Pozoruhodnou volbou může být i tento agresivní snowboard Gnuru. Přestože se jedná o rychlé prkno, někteří výrobci usilují o rychlá, ale zároveň univerzální prkna. Hybridní prohnutí proto kombinují s obousměrným tvarem Twin.

Je potřeba připomenout, že je dobré dbát i na šířku prkna, na nohy od 45 výše patří širší modely s označením W jako wide.