Jak vyčistit zimní bundu (nejen) po sezóně?

alt

Kvalitní zimní bunda je dnes součástí většiny šatníků. Ta správná totiž poskytuje nejen pohodlí, ale hlavně teplo a sucho. To člověk jistě uvítá při jakýchkoliv zimních radovánkách. Nicméně kvalita a funkčnost zimní bundy se jejím používáním časem snižuje, a proto je potřeba se o ni správně starat. Když skončí její sezóna, není nic lepšího než zimní oblečení vyprat a ošetřit tak, abyste jej čisté mohli uložit do skříně, kde si počká na další zimu.

Vypráním bundy nezničíte její vlastnosti

Když si pořizujete zimní bundu, díváte se hlavně na tři věci- nepromokavost, prodyšnost a větruvzdornost. Všechny tyto vlastnosti zajišťují speciální membrány. Lidé si často chybně myslí, že se při praní membrány ničí. Ale pravda je úplně někde jinde. Špína a jiné nečistoty snižují funkční vlastnosti některých membrán tím, že ucpávají jejich póry. Při správném vyprání se nečistoty uvolní a bundám se vrací původní vlastnosti.

Zapomeňte na běžné praní

Dříve než začnete se samotným čistěním, pořádně si prostudujte štítek s návodem od výrobce. Ten bývá umístěný na vnitřní straně bundy. Dočtete se tam, jak na to. Na jaký program a při jaké teplotě ji správně prát. Nepoužívejte standardní prací programy a ani klasický prací prášek. Na většinu voděodolných materiálů se používají speciální prací prostředky, které částečně dokáží obnovit voděodolnost.
Pokud budete dodržovat postupy uvedené na štítku, životnost vaší zimní bundy bude prokazatelně delší.

Nepoužívejte aviváž a na peří dejte se speciální péči

U bund z funkčních materiálů je vhodné vždy použít šetrný prací program (tzv. program na delikátní prádlo) při maximální teplotě 40 °C. Zároveň se vyvarujte jakýchkoliv avivážních prostředků. Ty ničí strukturu a pevnost vláken, která je pro technické materiály velmi důležitá. Některé druhy zimních bund by se dokonce neměly vůbec k pračce ani přiblížit. Například péřové. Ty byste měli prát ručně.
Jak na to? Ve vaně si nachystáte vodu s čistícím přípravkem na peří a bundu vložíte. Necháte ji chvilku odmočit a poté jemně perete a mácháte. V případě, že máte na bundě nějakou větší skvrnu, je lepší ji předčistit ještě před praním. Pomocí zubního kartáčku, pracího prostředku a krouživých pohybů se můžete zbavit každého „fleku“.

Každý typ bundy se suší jinak

Když vytáhnete zimní bundy s membránou z pračky, pověste je na věšák a nechejte je odkapat. Samotné sušení nijak neuspěchejte a nechte bundu vyschnout přirozeně při pokojové teplotě. Celý proces sice může trvat i několik dní, ale výsledek stojí za to. Příliš teplý vzduch vycházející z fénu či topení totiž může membránu poškodit. Takže by vaše bunda ztratila své cenné vlastnosti.

Co se týče sušení těch péřových typů, je to ještě složitější. Musíte k nim být maximálně šetrní. Pokud vlastníte sušičku, dá se ji použít na nízký stupeň na zhruba 15 minut. Při tomto typu sušení se navíc doporučuje vložit do bubnu několik tenisových míčku. Zamezí to vzniku shluků peří. Pokud sušičku nevlastníte, musíte na to jít starým dobrým způsobem. Po vytažení z pračky či vany z bundy jemně vymačkávejte vodu. Následně ji položte na ručník a překryjte druhým ručníkem. Tlačte na to (je potřeba zbylou vodu dostat pryč). Vše dělejte jemně, abyste nenarušili vnitřní strukturu. I z toho důvodu bude probíhat následné sušení ve vodorovné poloze po dobu tří dnů. Během této doby ji budete minimálně pětkrát denně natřásat. Díky tomu nebudou vznikat chuchvalce peří, které by mohly následně začít plesnivět, a celou bundu byste po tom všem snažení museli vyhodit do koše.

Chraňte vlastnosti své bundy- impregnujte

Za nepromokavé lze považovat bundy, které mají vodní sloupec vyšší než 1500mm. Nepromokavost je jedna z nejdůležitějších vlastností zimních bund. Když začnete zjišťovat, že se časem funkce té vaší zhoršují, je potřeba využít možností impregnace. Je to speciální prostředek, který posiluje funkční vlastnosti oblečení.
Při jeho použití a pořízení fungují stejná pravidla jako při praní. Kupte si impregnační prostředek ověřený a doporučený výrobcem (na jednotlivé materiály, např. na GoreTex či SoftShell, se totiž natolik liší, že byste si aplikací na nevhodný materiál mohli své oblečení poškodit). Když si ji pořídíte, nejdříve zkontrolujte návod, abyste věděli kdy přesně impregnaci použít. Některé se nanášejí na suchý textil, jiné na mokrý a vypraný nebo se můžou vkládat přímo do pračky. Když se budete řídit tím, co je na etiketě, vaše bunda bude opět jako nová. Zimní oblečení je vhodné impregnovat po každé sezóně, a pokud perete častěji, tak také zhruba po každém třetím praní.