Jak vybrat batoh pro nejmenší školáky v 10 bodech

Ve vybírání školního batohu nebo aktovky pro nejmenší školáčky a pro starší děti na druhém stupni nebo dokonce na střední je samozřejmě obrovský rozdíl. Malé děti mají specifickou tělesnou konstituci a hlavně úplně jiný vkus. Takže kdo vybírá batoh pro prvňáka, měl by myslet na základních 10 pravidel.

1) Záda batohu by měla být vyztužená, v ideálním případě anatomicky tvarovaná. Jednak zamezí zbytečným otlakům na dětských zádech, ale také vedou ke správnému držení těla.

2) Polstrované, měkké popruhy by neměly být tenčí než 3 cm, pevné, nevypodložené by měly dosahovat alespoň 4 cm šířky. Popruhy by zároveň měly být aspoň 70 cm dlouhé, aby nabízely dítěti dostatečný prostor k nastavení v létě i v zimě v teplé zimní bundě. Spony na popruzích musí být jednoduše řešené, aby úprava pro malé školáky nebyla složitá, a zároveň by měly být pevné a kvalitní, aby se popruhy za chůze neuvolňovaly.

3) Samozřejmostí je hrudní pás. Nic není horšího, než když popruhy sjíždějí z úzkých dětských ramínek.

4) Měli bychom myslet také na členění vnitřního prostoru, aby prcci neměli potíže s neustálým hledáním a přehrabováním se v batohu. Hlavní prostor by měl být rozdělen na půl a neměly by chybět ani další menší kapsy například na peníze, klíče, svačinu a různé drobnosti.

5) Dětský batoh musí být lehký, protože samotné sešity a učebnice pro malého školáčka představují velkou zátěž, na kterou nebyl doposud zvyklý. Běžně se uvádí, že by hmotnost prázdného batohu neměla přesáhnout 1,2 kg.

6) Nesmí chybět pevné držadlo, aby dítě mohlo s batohem volně manipulovat, aniž by se držadlo začalo po krátkém čase trhat.

7) Výhodou je rozhodně kvalitní materiál, díky kterému batoh hned tak nepromokne. Mokré sešity a učebnice nikoho moc nepotěší.

8) Batoh sám o sobě by měl kvůli bezpečnosti v hustém provozu ve městech obsahovat dostatek reflexních prvků a to nejen na zádech, ale i z boku. Pokud je nemá, rozhodně by je měli rodiče dodat.

9) Ideální je vybírat batůžek i s jeho budoucím majitelem. Obzvlášť holčičkám se občas stává, že s výběrem rodičů nejsou moc spokojené.

10) Nicméně právě dětský výběr je potřeba regulovat. Batoh by měl mít nadčasový design. Kreslené postavičky, které děti baví dnes, za půl roku můžou skončit v zapomnění.