Jak vybrat snowboard, 2. díl: Freestylová kouzla

Dnešní díl snowboardového seriálu se věnuje vybavení k freestylovému ježdění, které se zakládá na tricích, skocích a zdolávání nejrůznějších překážek. Záleží na riderově fantazii, kterou omezuje hlavně gravitace a vlastní šikovnost. Prostor pro intenzivní trénink a napínavé ježdění dnes nabízí řada snowparků, které budují sněžní architekti spolu s profesionálními shapery.

Typické freestylové prkno bývá kratší. Když se vedle něj postavíte, mělo by vám sahat tak po ramena. Obecně platí, že běžné prkno počítá s velikostí chodidla do 43, kdo má větší nohu, měl by volit nějaké širší prkno (označení W jako wide), aby mu nepřesahovala a nepřekážela špička boty.

Pokud jde o tvar, jednoznačně převažují symetrické obousměrné snowboardy (twin). Freestylový snowboard by měl rychle reagovat, proto se uplatňují pružné, responzivní desky, většinou mírně prohnuté.

Podobně jako jsme zmiňovali i v článku o freeridových prknech, většina českých neprofesionálních freestylových riderů si vzhledem k našim podmínkám obvykle pořizuje univerzální all mountain snowboardy, na kterých mohou jezdit jak v parku, tak i ve volné přírodě. Výrobci dnes usilují o propracovanější tvar i prohnutí, a tak před lety nejběžnějšímu camberu (prohnutí nahoru) konkurují rozličné složitější tvary. Snaží se dosáhnout desky, která by se dokonale hodila jak k rychlým sjezdům v terénu, tak i na překážky v parku.

Ke zkoušení triků a obtížným skokům chtě nechtě patří i pády do sněhu. Proto se hodí mít na sobě odpovídající prodyšné, ale nepromokavé snowboardové kalhoty, bundu, rukavice a hlavně pořádnou helmu. Podle vlastního uvážení lze přidat i další bezpečnostní prvky jako chrániče páteře nebo chrániče kostrče, stehen a pánve.