Jak zabránit krádeži kola? Musí zloděje odrazovat

alt

Začalo jaro a většina lidí vytáhla zazimovaná kola. Bohužel ale začíná také období krádeží kol. Jak připnout kolo, aby bylo v bezpečí? Kam ho vůbec postavit, aby ho nikdo neukradl? Kde nejčastěji lidé dělají chybu při zabezpečování svého kola? Našli jsme na jednom populárním serveru www.polki.pl zajímavý rozhovor, kde na tyhle otázky odpovídal odborník na infrastrukturu pro cyklisty, bezpečnost a samozřejmě aktivní cyklista a milovník a konstruktér lehokol - Rafał Muszczynko.

Ve většině měst se kradou kola. Jak bychom měli svá kola zabezpečit a je to vůbec možné?

Ideálního, tedy stoprocentního zabezpečení se dosáhnout nedá. Ale platí pravidlo, které znechutí zloděje: naše kolo musí být zabezpečené lépe, než kola okolo.

Kde je nejlepší připnout si kolo, aby bylo co nejvíc v bezpečí?

Nejlíp v rušných místech, kde na kolo uvidí spoustu lidí. Dobré je, když na něj vidí i městské kamery, ale ani to není zárukou bezpečí. Kolo by nemělo překážet chodcům a mělo by být připnuté k něčemu, co je pevně spjato se zemí, například sloup, stojan a podobně.

alt

Jaké chyby nejčastěji lidé dělají, když chtějí zabezpečit svoje kolo?

Často ho nechají nepřipnuté, i když třeba jen na malou chvíli. I když kolo stojí jen pár metrů od nás, někdo ho může ukrást. Zloděj na něj prostě naskočí a ujede. A my ho pěšky nedohoníme.

Druhou chybou je víra v zabezpečení skrze monitoring, připnutí k rámu nebo levný slabý zámek. Nic z toho zloděje neodradí.

A jak by se mělo kolo připnout, aby zkomplikovalo zloději práci?

Měli bychom připínat rám a jedno kolo zároveň a připínat ho co nejdál od země.

alt

Prodává se spoustu různých zámků, jaký systém je podle tebe nejlepší?

Většinu zámků zloděj obvykle přecvakne rychleji, než my je otevřeme klíčem. Lepší jsou řetězy nebo zabezpečení typu U-lock, ale jen ty dobré, z pořádné oceli, ale bohužel jsou drahé.

A garantuje nějaký výrobce 100% bezpečnost?

Ne. Ohrožení se dá minimalizovat, ale každé zabezpečení se dá překonat, rozdíl je pouze v čase. Jak dlouho to zloději trvá a kolik u toho udělá hluku. Ale o to nejde, zabezpečení má zloděje odradit, na první pohled mu dát najevo, že by mu to trvalo dlouho, strhl by na sebe pozornost a ohrozilo by to jeho úspěch.

Říká se, že zabezpečení kola by mělo stát 10% z jeho hodnoty. Je to pravda?

To by se dal vztáhnout ke kolům střední hodnoty. U kol za 1500 korun by to dělalo 150 korun a za to moc dobré zabezpečení nepořídíme. Naopak u kola za 100 tisíc korun nepotřebujeme zabezpečení za 10 tisíc.

Zabezpečení vybíráme také podle toho, jak dlouho budeme kolo nechávat bez dozoru. Čím déle, tím lepší zámky potřebujeme. Také záleží na místě, kde bude kolo stát. Na nebezpečná místa potřebujeme bezpečnější zámek.

Nekradou se jen celá kola, ale třeba jen různé komponenty. Jak řešit tohle?

Kradou se světla nebo tachometry, ale ty se dají během několika sekund odmontovat, takže to zabezpečíme snadno, zkrátka je vezmeme s sebou. Větším problémem jsou třeba sedla nebo kola. Nejsou v bezpečí ta, která se montují na rychloupínáky, ke kterým není potřeba klíč. Kola se zkrátka musí i s rámem zapnout do stojanu.

Můžeme udělat ještě něco dalšího, aby kolo bylo v bezpečí?

Hodně lidí myslí na to, kde a čím připnout kolo. Málo kdo myslí na to, jak připnout kolo. Měli bychom ho připevnit k místu, které je trvale spojené se zemí, aby se nedalo ukrást i s tím, k čemu je připnuté. A vždy připínáme rám i kolo. Rozhodně bychom neměli kolo připínat za snadno demontovatelné části jako košík, kryt řetězu nebo jenom samotné kolo.

Jak ochránit kolo ve sklepě nebo v garáži, odkud se také kradou?

Sklep celkově není bezpečné místo pro kolo. Zloděj má spoustu času na to, aby kolo ukradl, a může u toho dělat i hluk. Nikdo ho neslyší. Jsou známé případy, kdy zloději ukradli kola v celém bloku za jednu noc a nikdo si ničeho nevšiml. A přitom u toho použili elektrické nářadí. Totéž platí pro garáže. Drahá kola by tam prostě neměla vůbec být.

A co dělat, když už nám ukradnou kolo?

Nejdřív nahlásit krádež na policii. Měli bychom nahlásit číslo rámu, popsat to kolo, dodat foto. To ale znamená, že bychom měli mít číslo rámu někde zapsané a kolo vyfocené.

Také se můžeme pustit do hledání sami. Napsat na různá fóra, do místních médií, projít si různé aukční portály, on-line bazary, ale i bazary v okolí. Když ho najdeme, upozorníme policii a ta zasáhne. Nesnažíme se kontaktovat prodejce sami, aby nás neprokoukl.

Napadá tě ještě něco, co zloděje odradí?

Čím méně atraktivně kolo vypadá, tím líp. Zloději většinou kradou, aby kola mohli prodat. Celá nebo po kusech. Třeba vlastnoručně pomalované kolo se prodává hůř, protože by ho mohl majitel snadno poznat a dostat se tak ke zloději. Prostě kolo musí svým vzhledem zloděje odrazovat.

alt