Jak začít se snowboardingem 1: Vyberte si to správné prkno

alt

Chystáte se letos začít jezdit na snowboardu nebo vybíráte prkno pro svou ratolest a nevíte, jak na to? Pro začátek stačí něco levnějšího a kratšího. Vyhněte se prohnutí „camber“ a na vázání nešetřete.

„Rozhodně doporučuju snowboard s typem prohnutí rocker, banana nebo flat. Tyto snowboardy jsou jednodušší na ovládání, díky opačnému prohnutí se při jízdě nekoušou hrany a proto jsou začátky celkově snazší,“ vysvětluje Michal Mrázek, snowboardový instruktor a vedoucí prodejny Blackcomb.cz. Prohnutí „camber“ se podle něj hodí spíš pro profíky, kteří už mají svoje prkno pevně „v nohách“.

alt

Snowboard by měl být zhruba o 20 až 25 centimetrů kratší než výška jezdce. „Samozřejmě záleží na typu ježdění. Začátečníci ale uvítají kratší, dobře ovladatelné prkno. Kratší prkno mívají také freestyloví jezdci, freerideři do volného terénu a hlubokého sněhu ocení spíš delší,“ popisuje Michal.

Dětem stačí pěnové jádro

Dítěti stačí levnější a lehké prkno. „Jádro nemusí být celodřevěné, ale třeba pěnové, nebo kombinace pěny a dřeva,“ doporučuje instruktor. Začátečníkům obecně stačí nějaký levnější typ snowboardu, třeba něco od Gravity. Jsou celkem dobré, designově také povedené a přitom moc nestojí.

K samotnému prknu potřebujete také vázání. „Doporučuju vybrat raději kvalitní, od renomovaného výrobce. Důležité jsou takzvané ráčny, pumpy na dotahování vázání. Lepší jsou kovové, protože levné umělohmotné dlouho nevydrží,“ radí Michal.

alt

Dobře by měly sedět také boty na snowboard. „Jezdec by se v nich měl cítit pohodlně a radši by si je měl předem vyzkoušet. Začátečníkům doporučuju radši měkčí, freerideři ocení spíš tvrdší,“ dodává Michal Mrázek.

V příštím dílu našeho seriálu poradíme, jaké si vybrat na snowboarding oblečení.