Jak začít se snowboardingem 3: Nezapomeňte také na ochranu

alt

Chystáte se letos začít jezdit na snowboardu nebo vybíráte prkno pro svou ratolest a nevíte, jak na to? V minulých dílech našeho snowboardového seriálu jsme popsali, jak vybrat prkno pro začátečníka a co si obléknout. Teď se zaměříme na ochranné doplňky jako přilba a chrániče.

Každý snowboardista by neměl zapomínat na přilbu, brýle a také chránič páteře (páteřák). „Začátečníkům doporučuju i takové speciální trenky s chrániči boků a kostrče,“ říká snowboardový instruktor a vedoucí prodejny Blackcomb Michal Mrázek.

Páteřák může na první pohled vypadat nepohodlně, ale při jízdě o něm člověk ani neví. „Nemusíš být ani žádný drsný jezdec, nikdy nevíš, kdy se páteřák může hodit. Zachránil i lidi, které na svahu někdo srazil,“ vysvětluje Michal.

Základní ochranou pomůckou je samozřejmě přilba, která by měla na hlavě skvěle sedět. „Někdo si helmu objednává přes e-shopy, jen si změří obvod hlavy. Já ale upřednostňuju přilbu si vyzkoušet přímo v prodejně. Každý člověk má totiž jinak tvarovanou hlavu,“ myslí si Michal. Pro děti se dnes už vyrábějí „rostoucí“ modely – helmy s boa utahováním, u nichž se dá obvod trochu seřizovat.

alt

K přilbě samozřejmě patří i brýle. Kdo už má svoje, měl by si je vzít sebou do obchodu, kde si bude zkouše helmu. Je potřeba zkusit, jestli na přilbu dobře padnou.

Kdo brýle ještě nemá, rozhodně by se jim neměl vyhýbat. Podle toho, kde bude snowboardista jezdit, vybírá skla. „Na slunci v Alpách je fajn mít tmavé sklo, v Česku se bude hodit více univerzální sklo, ne moc tmavé ani moc světlé,“ radí vedoucí prodejny. Téměř u všech brýlí se dají skla měnit. „U některých modelů je v balení i náhradní sklo, většinou bývá jedno tmavší a jedno hodně světlé (rozjasňovací), které se hodí třeba do mlhy,“ dodává Michal.

Výměna skel ale u některých modelů bývá nepohodlná a zdlouhavá, takže pokud jezdec počítá s tím, že je bude měnit přímo na svahu, měl by si pořídit takové, u kterých to jde snadno.

Více k tématu

Jak začít se snowboardingem 1: Vyberte si to správné prkno

Jak začít se snowboardingem 2: Kupte kvalitní oblečení, abyste hned nepromokli