Jak začít se snowboardingem 4: Co dělat poprvé na svahu

alt

Chystáte se letos začít jezdit na snowboardu nebo vybíráte prkno pro svou ratolest a nevíte, jak na to? V minulých dílech našeho snowboardového seriálu jsme popsali, jak vybrat prkno pro začátečníka, co si obléknout a jaké pořídit ochranné pomůcky. Dnes si zjednodušeně popíšeme, co vůbec poprvé na svahu dělat.

Začít se snowboardingem se dá v jakémkoli věku. „Klidně i ve třech, čtyřech nebo pěti letech s malým dětským snowboardem, ke kterému děti nepotřebují ani speciální boty. Úplně stačí vyrazit někam na kopec za domem a zkoušet si to,“ říká snowboardový instruktor a vedoucí prodejny Blackcomb Michal Mrázek. Začátečník se musí nejdřív seznámit se sněhem a zjistit, jak prkno po sněhu klouže.

Skvělou vychytávkou jsou „riglet parky“, ve kterých si v podstatě na rovině zkoušejí první pohyby na snowboardu zábavnou a hravou formou ti úplně nejmenší pod vedením zkušených instruktorů.

alt

Podle Michala je právě vedení zkušeným instruktorem dost důležité. „U samouků hrozí, že se naučí zlozvyky, když se bude učit sám. Instruktor učení usnadní a tendence k zlozvykům a blbým návykům včas odhalí a odstraní,“ vysvětluje Michal. Instruktor dokáže odhalit špatné návyky i u pokročilejších jezdců a pomůže jim zbavit se jich. „S dobrým instruktorem se dají rychle dělat pokroky – zkusit jezdit ve snowparku, volném terénu,“ dodává Michal.

Naučit se jezdit zvládne každý, kdo opravdu chce. „Není to o talentu, ani žádná velká věda, prostě se člověk musí snažit a musí chtít,“ líčí své zkušenosti instruktor. Začátečník se samozřejmě nesmí nechat odradit počátečními neúspěchy. Musí překonat strach, nebát se pádů a modřin. I správě padat se snowboardista musí naučit, aby předešel případným úrazům. „Po pár dobře vedených hodinách na kopci se vždycky dostaví nějaký pokrok,“ uzavírá Michal.

Více k tématu

Jak začít se snowboardingem 1: Vyberte si to správné prkno

Jak začít se snowboardingem 2: Kupte kvalitní oblečení, abyste hned nepromokli

Jak začít se snowboardingem 3: Nezapomeňte také na ochranu