Jakub Vraspír: BMX freestyle závodů je u nás rok od roku méně. Ruší se i ty opravdu tradiční

alt

Osmnáctiletý Jakub Vraspír z Kopřivnice se věnuje Freestyle BMX už čtyři roky. K jeho velkým úspěchům patří 2. místo na Xcupu v Pardubicích, jedné z největších soutěží u nás. Celkově ho ale mrzí, že závodů v poslední době ubývá.

Jak ses ke kolu vůbec dostal?

Díky exhibici, která se konala v našem městě. V té době už jsem měl BMX kolo doma, ale vůbec jsem na něm nejezdil. Vzpomínám si, že mě ta exhibice totálně nadchla, hned druhý den jsem vzal kolo a utíkal s ním do skateparku. A drží se mě to až do dnes.

alt

Popiš nám svůj setup?

Kolo mám postavené na rámu Totalbmx hangover, který navrhoval Alex Coleborn , vidlici WTP envy a řidítka 34r barto. Mám na kole takový mix komponentů, snažím se poslední dobou vybírat co nejlehčí díly a dostat se na co nejmenší váhu. Komponenty měním většinou, až když se zničí. Jinak na tomhle sportu je nejnákladnější asi cestování.

Kolik času věnuješ tréninku?

Jelikož je letos počasí takové, jaké je, tak letos netrénuju až tak často, jak bych chtěl. Většinou to je tak čtyři dny v týdnu a trénuju cca tři až čtyři hodiny. Horší to bude v zimě. Hal nebo krytých skateparků je v ČR málo a na Moravě dokonce žádný. Kromě ježdění se pravidelně věnuju i fitku, které studuju na odborné škole.

alt

Jak soudíš scénu v ČR? Je potřeba více závodů, nebo více míst na ježdění?

Je potřeba více obojího. Z mého pohledu je rok od roku míň závodů a dokonce i závody, co měly obrovskou tradici, se letos nekonaly. To mě docela mrzí. A co se týče míst na ježdění, tak se to naopak zlepšuje, ale oproti tomu, co je v zahraničí, je to u nás dost slabé.