Kam letí hoverboard?

alt

Začátkem minulého týdne uveřejnila firma Lexus vzrušující video létajícího hoverboardu, na kterém sk8board bez koleček levituje několik centimetrů nad povrchem země a rider předvede několik sebevědomých odrazů. Dočkáme se v dohledné době běžně použitelných létajících prken? Odpověď na tuto otázku je spíš rozpačitá.

Levitaci prkna několik centimetrů nad povrchem má na svědomí magnetická síla. Podobně fungují třeba známé vlaky maglev, které se pohybují na „magnetickém polštáři“, konkrétně nad supravodivou magnetickou kolejnicí.

A zde leží kámen úrazu! Jezdec na videu totiž jede po ploše, která vypadá jako beton. Pokud byste to však zkoušeli v běžném skate parku, měli byste smůlu. Server El Patín tvrdí, že u Barcelony nalezl skate park, na kterém se točilo. Spot střeží 24 hodin denně soukromá ochranka a na fotografiích, které novináři pořídili, je vidět ukládání ocelových kolejnic do betonu.

Brian Barrett na serveru Wired také upozorňuje na to, že kouř, který se line zpod hoverboardu, neslouží jen pro efekt. Velmi pravděpodobně se kouří v důsledku chlazení supravodiče uvnitř.

Více v následujícím videu:

A kouzlo zmizelo… Obdobně funguje, ale za menšího zájmu médií, třeba Hendo Hoverboard, který mimochodem začínal díky kampani na Kickstarteru. Zbývá hádat, co plánuje Lexus dál. Pokud by to celé nemělo skončit jen jako super ukázka propagace vlastní značky, musel by Lexus svět přesvědčit, že stojí za to přestavět chodníky po vzoru jejich parku. Kdo ví, třeba se dočkáme…