Kam v zimě na hory 4: Za sněhem na Ještěd a do Jizerských hor

alt

Lyžařská sezóna na mnoha místech už začala a my vám proto přinášíme další díl našeho zimního seriálu o českých horách. Čtěte tipy, kam na lyže, snowboard nebo běžky. Dozvíte se, kde mají jaké snowparky, zázemí pro děti a podobně. Ze Šumavy se nyní přesouváme na sever do Jizerských hor. Na Ještědu už se lyžuje.

Vybrali jsme pět oblíbených lyžařských areálů různé náročnosti a rozsahu. Jejich součástí jsou ale vždy i lyžařské a snb školy, zázemí pro začátečníky a děti, půjčovny a servisy lyží i snowboardů a v neposlední řadě také služby jako občerstvení, restaurace a místa k odpočinku.

Ještěd

Sjezdovky

Ve skiareálu na Ještědu můžeme vybírat z šesti červených, tří modrých a jedné černé sjezdovky. Nechybí samozřejmě ani malý svah v dětském areálu.

Lanovky a vleky

Na Ještěd vede kabinková lanovka, pak se dají využívat ještě tři sedačky, tři vleky a dva dětské vleky a jezdící pás v dětském cvičišti.

Ceny

Dospělý v hlavní sezóně zaplatí za skipas 590 korun, junior 500 korun a dítě 320 korun. Čtyři hodiny vyjdou na 450, 380 a 250 korun.

Snowpark

Na úpatí Ještědu se rozkládá také známý snowpark s jedenácti překážkami pro začátečníky i pokročilejší jezdce - bedny, spiny, speedrail nebo skoky.

Běžky a můstky

V těsné blízkosti se rozprostírá velký běžecký areál a skokanské můstky. Obojí se ale na zimní provoz teprve připravuje, zatím není dost sněhu.

alt

Rejdice

Sjezdovky

V tomhle areálu se jezdí na dvou modrých, dvou červených a jedné malé cvičné sjezdovce. Zajímavý je ale hlavně díky snowparku.

Snowpark

Nachází se tu jeden z nejlepších snowparků u nás. Tvoří ho přes 20 překážek různé obtížnosti (raily, boxy, wallride, skoky všech obtížností). Překážky jsou označeny a rozděleny podle obtížnosti. Nechybí ani snowboardcrossová trať, která se v létě mění v ráj bikerů. Mají tu, v ČR prozatím spíš neobvyklou, tréninkovou pomůcku Extra Bag, což je obří nafukovací polštář pro tlumení nepovedených dopadů. Na designu snowparku se každoročně podílí i Jan Zajíc, jeden z nejlepších českých snowboardistů.

Lanovky a vleky

Svezeme se na dvousedačce, jednom vleku nebo dětském vleku.

Ceny

Celodenní skipas vyjde dospělé na 440 korun, 300 se platí za děti. Tři hodiny vyjdou na 330 a 230 korun.

alt

Tanvaldský Špičák

Sjezdovky

Na Špičáku si zajezdíte na dvou červených, sedmi modrých a jedné krátké cvičební sjezdovce. Čtyři sjezdovky jsou delší než 1 km. Celkem mají 6,6 km.

Lanovky a vleky

K dispozici je jedna čtyřsedačka, pět vleků a samozřejmě pohyblivý pás pro nejmenší.

Ceny

Ceny se dělí do čtyř kategorií podle věku a platí i ty nejmenší děti. Celodenní skipas vyjde dospělé na 540 korun, zlevněný stojí 460, 380 a 240 korun. Tři hodiny stojí v hlavní sezoně 390, 330, 270 a 170 korun.

Bedřichov

Sjezdovky

Jezdí se na jedné červené a šesti modrých sjezdovkách. Celkem sjezdovky mají asi 5 km.

Lanovky a vleky

K dispozici je sedm vleků, z toho dvě kotvy.

Ceny

Celodenní lyžovačka vyjde v hlavní sezóně na 400 korun, podle věku se prodávají ještě další tři druhy levnějších skipasů – za 340, 280 a 180 korun. Tři hodiny stojí 300, 250, 210 a 140 korun.

Přemyslov

Sjezdovky

Na Přemyslově se jezdí na jedné červené a jedné modré sjezdovce, s tím, že ta modrá měří pěkných 1250 metrů.

Lanovky a vleky

Nahoru lyžaře vyveze sedačková lanovka nebo vlek. K dispozici je i dětský vlek a mini vlíček.

Běžky

Když dostatečně nasněží, běžkaři mohou využít 3,5 a 10 km dlouhé upravené běžecké okruhy.