Kdy a jak začít s dětmi lyžovat a co budou potřebovat? (1. díl)

alt

Řešíte, kdy začít se svým potomkem lyžovat? Jak postupovat, co všechno pořídit a kam vyrazit? Poradíme vám v našem malém seriálu. V prvním dílu se dozvíte, kdy začít a co všechno je potřeba pořídit.

Obecně se říká, že dítě není na lyžování zralé dříve, než završí třetí rok života. Existují ale výjimky, které touží po lyžování dřív a naučí se obstojně sjet modrou sjezdovku ještě před třetím rokem. Naopak některé děti lyžování začne zajímat až v pěti letech. Do té doby vůbec nechápou, co se po nich chce a nejradši by si šly stavět sněhuláka nebo prohlížet rolbu v akci. Platí zásada, nenuťte děti, pokud jim to nejde a nechce se jim. Snadno jim tenhle sport můžete zošklivit v samém počátku.

alt

Jaké lyže koupit? Nebo radši půjčit?

Lyže postačí nejdřív kratší, sahající maximálně po ramena, aby je dítě dokázalo snadno ovládat. Neměly by ale být kratší než do podpaží, pak naopak hrozí, že budou vratké. Vyrábějí se lyže už od 65 centimetrů, takže i tříletí drobečkové mají na čem jezdit.

Bohužel nelze počítat s tím, že koupíme své ratolesti lyže aspoň na tři sezóny. Děti rychle rostou a neměly by jezdit na lyžích, které jsou o více než 20 centimetrů kratší než jejich postava. Proto je potřeba zvážit, zda investovat do úplně nové výbavy nebo se raději porozhlédnout po bazarech. Děti obvykle lyže tolik neopotřebují, takže i z druhé ruky bez obtíží seženeme dobré lyže. Parametry mívají podobné, bývají měkké, aby se dobře ovládaly.

Pokud má stát tříletý drobek na lyžích úplně poprvé, není od věci nejdřív si to zkusit na lyžích z půjčovny, která je už dnes součástí každého lyžařského areálu. Co když dítě nakonec jezdit nebude a koupené lyže budou příští rok už moc krátké?

Pro ty úplně nejmenší, kteří ještě evidentně nejsou zralí na lyžování, ale nesmírně po něm touží, se dají sehnat i krátké plastové lyžičky, co se připevňují přímo na botu. Batole si může zkoušet jen tak chodit nebo se nechá táhnout na hůlce.

alt

Helma a brýle kvůli bezpečnosti

Hůlky jako takové děti ze začátku vůbec nepotřebují, jen jim překážejí. Nicméně nezbytnou součástí výbavy musí být helma. Nejen že ochrání před vážným zraněním hlavy, ale třeba i před nepříjemnými ťukanci do hlavy na vleku. Pod helmu se hodí speciální kukla, která odvádí pot a zakryje částečně i čelo a tváře. Přilbu by si mělo dítě vyzkoušet, aby mu dokonale seděla. „Existujou i helmy s boa utahováním. To znamená, že se dá obvod trochu seřizovat,“ upozorňuje Michal Mrázek, instruktor a vedoucí prodejny se sportovním oblečením a vybavením Blackcomb.cz.

K přilbě obvykle patří brýle. Hodně dětí je nemá rádo a jsou jim nepříjemné, ale když začne sněžit a foukat, tak se obvykle nechají „ukecat“. Každopádně je potřeba, aby brýle seděly k přilbě. Mezi horním rámem brýlí a přilbou by neměla být mezera. Takže kdo už přilbu má a chce dokoupit brýle, ať si helmu vezme do obchodu s sebou.

alt

Co na sebe? Hlavní je být v teple a suchu

Samozřejmostí je kombinéza nebo teplé kalhoty a bunda, které se dají vzájemně propojit. Obojí by mělo mít vodní sloupec ideálně 10 tisíc milimetrů, jinak například v mokrém sněhu může hrozit, že dětem oblečení promokne.

Nepromokavé a teplé rukavice jsou naprostou nutností. Obzvlášť když se pak děti drží lana nebo kovové pomy, mohou je začít ručičky zábst.

Skvělou investicí je teplé termoprádlo – tričko a kalhoty z materiálu, který odvádí pot a udržuje vaše ratolesti v teple. „Zimomřivým doporučuju termoprádlo nebo ponožky z ovčí vlny merino, která krásně hřeje,“ radí Michal Mrázek.

V příštím díle vám poradíme pár fíglů, jak začít se samotným lyžováním, kam vyrazit a vůbec jak na to.