Kdy a jak začít s dětmi lyžovat a co budou potřebovat? (2. díl)

alt

Řešíte, jak začít se svým potomkem lyžovat? Jak postupovat, co všechno pořídit a kam vyrazit? V minulém dílu našeho nového seriálu jsme popsali, co je potřeba pořídit a kdy s lyžováním začít. Dnes přinášíme pár tipů na to, kam vyrazit a jak na to.

Ideální je pro začátek zkrátka vyrazit na mírný zasněžený kopeček, důkladně se protáhnout a rozcvičit a zkoušet si jen tak chodit s lyžemi. Dítě by si mělo uvědomit, jak se vůbec s lyžemi pohybovat. Mělo by si vyzkoušet klouzavý pohyb, otočit se a zkusit si stranou vyšlápnout kousek do kopce. Pak ho můžete vytáhnout na hůlce pár metrů do kopce a nechat ho kousek sjet, aby si uvědomilo, jaký to je vůbec pocit.

Pokud si nevěříte, nejste tak dobrý lyžař, abyste svého potomka naučil správným základům, využijte instruktora nějaké lyžařské školy. Dnes už každá sjezdovka nejen, že má svou půjčovnu, ale nabízí služby nějaké lyžařské školy. Dokonce v rakouských Alpách bez problémů seženete česky mluvící instruktory.

Mírný svah a dobré zázemí pro nejmenší

Z lyžařských středisek vybírejte takové, kde mají dobré zázemí pro rodiny s dětmi. Nezbytný je provazový vlíček a ideálně i pohyblivý pás. Lyžování by měly děti vnímat jako zábavu, ne jako dril, takže jim dopřejte nějaký areál se spoustou hravých výukových prvků ve tvaru zvířátek nebo různých branek. Dřív měly tyto mini areály k dispozici jen lyžařské školy, dnes už jsou součástí každého průměrného lyžařského střediska a veřejnosti samozřejmě volně přístupné. Někde za symbolickou úplatu, jinde zcela zdarma.

alt

V oblíbených Krkonoších je dobře dostupné, cenově přátelské a tak akorát velké lyžařské středisko Mladé Buky. Celý areál se prezentuje jako rodinný a na malé lyžaře i snowboardisty myslí. Nechybí tam dětský park se zábavnými výukovými prvky a minivlíčky, modré sjezdovky od 400 do 830 metrů, sedačková lanovka a veškeré služby a zázemí. Rodiny ocení i na krkonošské poměry přívětivé ceny.

Na Moravě rodiny s dětmi rády navštěvují například beskydský ski areál Razula. Zdatnější lyžaři mohou vyrazit na kilometrovou modrou sjezdovku, začátečníci si obvykle volí zázemí kolem rodinné sjezdovky Horal, která měří asi 350 metrů. K dispozici mají kromě pomy také provazový vlíček nebo pojízdný koberec.

V dalším dílu se dozvíte víc o výukových technikách a dalších pár tipů na chyby, kterých byste se měli co by lektoři vyvarovat.