Kdy a jak začít s dětmi lyžovat a co budou potřebovat? (3. díl)

alt

Řešíte, jak začít se svým potomkem lyžovat? Co všechno budete potřebovat? V minulých dílech našeho seriálu jsme popsali, co je potřeba pořídit a kam vyrazit. Dnes přinášíme pár praktických rad, jak začít s lyžováním a čeho se vyvarovat.

Uděláte dobře, když budete s dětmi k lyžování přistupovat jako k něčemu zábavnému, nenuceně, bez nátlaku. Zvolte raději nějakou hravou formu. Pokud by dítě nespolupracovalo, nebuďte zklamaní a zkuste třeba nějakou lyžařskou školu nebo zapojte další malé kamarády. Pro mnoho dětí kolektiv představuje motivaci, chtějí se předvádět, soutěžit, zkrátka je to víc baví.

Nejdřív chůze na místě, pak padání

Nicméně k samotné technice výuky. Hned na začátku by se mělo dítě naučit chodit v lyžařských botách, pak s jednou lyží a pak teprve následuje chůze na obou lyžích. Každý začátečník by si také měl vyzkoušet zvedání. Pokud totiž spadne takový drobek někde na svahu a vy budete daleko, nebude se umět zvednout a po chvilce čekání na rodiče se třeba rozbrečí nebo ztratí zájem. I z padání ale udělejte zábavu, stejně jako ze zvedání.

Poté teprve zkoušejte sjíždět s lyžemi paralelně a z velmi mírného kopečku zakončeného rovinkou nebo protisvahem. Pak se pokuste dítěti vysvětlit na místě na rovince, jak dát nožičky do pluhu, klidně nejdřív bez lyží a pak teprve s nimi. Všechno mu předvádějte, dítě se učí především nápodobou.

Musí umět zastavit

Jako další by mělo následovat sjíždění v pluhu rovně z kopce dolů s tím, že by mělo dítě zvládnout zastavit. Pokud se mu nedaří udržet špičky u sebe a regulovat si rychlost, sjíždějte pomalu pozadu před ním a držte mu špičky u sebe. Teprve jakmile dítě dokáže kontrolovat svou rychlost a bezpečně zastavit, má smysl začít s obloukem v pluhu.

Toho váš potomek docílí jednoduše tím, že zatlačí střídavě na jednu a na druhou nožičku. Od počátku je poměrně praktické, když mají děti ruce na kolínkách, což je nutí naklánět se dopředu, nikoli sedět na přezkáčích.

Žádné popruhy!

Skluz a jízdu na lyžích si děti trénují i při cestě do kopce, ať už jízdou pomocí provazového vlíčku nebo na pomě mezi vašimi lyžemi. Jakmile zvládne jízdu v pluhu, ať si zkusí vaše dítě samo vyjet na vleku. Ve většině lyžařských středisek jsou velmi ochotní vlekaři, kteří mu pomohou „naskočit“. Rozhodně ho nevozte nahoru v náručí.

V žádném případě dítě nezapojujte do popruhu, aby vypadalo jako kůň na otěžích. Nejen, že je to nedůstojné, ale může to být velmi kontraproduktivní. Malý lyžař má stále jistotu, že ho někdo drží a nenaučí se sám si regulovat rychlost. Jakmile ho pak pustíte, nebude umět na svahu zastavit.

Více k tématu:

Kdy a jak začít s dětmi lyžovat a co budou potřebovat? (2. díl)

Kdy a jak začít s dětmi lyžovat a co budou potřebovat? (1. díl)