Když nasněží, vyrážejí zaměstnanci Burton se svými prkny povinně na svah

Proslulá snowboardová a streetová značka Burton letos přichází se zbrusu novou kolekcí. Na pohled připomíná návrat do starých časů. Vydesignované retrokousky myslí na každý detail a využívají moderní a funkční materiály. Oblečení Burton letos slaví 30 let a pohodová firma, jejíž zaměstnanci považují snowboarding za svůj životní styl, je tu s námi už celých 37 let.

Poprvé začala firma Burton vyrábět snowboardové oblečení v roce 1984 pod označením Powder Shell a Powder Pant. Letošní zbrusu nová kolekce oblečení se v počátcích firmy inspiruje. Stojí právě na retro designu a ač samozřejmě využívá moderních a funkčních materiálů, nebojí se dát prostor i starému dobrému flanelu nebo kostičkám.

Drží se decentních pastelových barev jako v minulých letech a pracuje s každým detailem. Nejen oblečení na každodenní nošení, ale i zimní věci na snowboard si hrají se starým designem a vzory. Vypadá to rozhodně skvěle a nadčasově, jako Burton sám o sobě.

S prvními prkny dnešní největší výrobce snowboardů na světě přišel už v roce 1977. Jake Burton vyrobil první snowboard v garáži ve Vermontu a jeho firma měla v prvních letech jen asi pět zaměstnanců, kteří dělali v podstatě vše. Od výroby, opravy a až po prodej.

V prvních letech museli řešit problémy jako, že je vůbec nechtěli pustit na sjezdovku. Běžně začali provozovatelé lyžařských areálů pouštět snowboardisty na svahy až v 80. letech. Dnes má společnost několik sídel po celém světě a stovky zaměstnanců.

Firma Burton je celkově velmi pohodový podnik a zakládá si na udržitelném rozvoji. Zaměstnanci si můžou brát do práce psy, neformální oblečení a v létě musí všichni v pátek v poledne odcházet z kanceláře. Zaměstnanci dostávají permanentky na místní lanovky, a pokud nasněží během dne dvě stopy sněhu, vyrážejí povinně snowboardovat. Firma svým lidem platí fitko, aby nešetřili na svém zdraví, a zajišťuje jim bezplatně snídaně z místních surovin, kávu nebo třeba organické mýdlo.

Již mnoho let kontroluje pracovní podmínky v továrnách a látky používané při výrobě dokonce u hlavních dodavatelů. Od roku 2013 se společnost soustředí na úplné odstranění těžkých kovů a ftalátů z výroby.

Burton dává peníze na charitu a má vlastní nadaci, jejímž prostřednictvím se snaží dát příležitost a zvednout sebeúctu mladým lidem v ohrožení nebo dětem z chudého prostředí právě skrze snowboarding. Každý rok vyveze na svah asi 1200 mladých lidí. Burton sponzoruje řadu jezdců, má svůj tým, školu snowboardingu, pořádá soutěže a závody a mnoho dalších aktivit.

A zajímavost na závěr. Věděli jste, že Jake Burton v roce 1977 rozhodně nepatří mezi objevitele snowboardingu? S předchůdcem snowboardu přišel chlapík Gunnar Burgson už po první světové válce. Využíval provázku na špičce a hůlky. Pak v roce 1939 si výrobek Gunnar a Harvey Burgeson a Vern Wicklund nechali patentovat, ale obchodní řetězce o něj neměly zájem a USA pak vstoupily do války. Koukněte na video, které Harvey Burgeson natočil:

Na podzim pro vás připravujeme podrobný článek o vývoji snowboardů Burton a historii snowboardingu obecně. Čtěte náš web.