Kempování: Čelovka, multifunkční nůž, křesadlo a co se ještě může hodit

Ve dvou dílech našeho kempovacího seriálu jsme si popsali, jak nejlépe si zařídit spaní a také vaření. Teď uzavřeme kempingové téma několika tipy na věci, které se ještě při pobytu v přírodě mohou hodit.

Do batohu nebo kufru auta bychom měli přibalit alespoň jednu pořádnou čelovku. Pokud se chystáme pouze do kempu na pohodový pobyt, postačí nějaká levnější varianta se základními funkcemi, která poslouží jako osvětlení do stanu, při hledání v autě nebo cestou z oblíbené hospůdky.

Na horskou vícedenní výpravu na těžko ale stojí za to si pořídit nějaký lepší model. Čelovka by měla být lehká, aby se nestala zbytečnou zátěží v batohu, a měla by mít o něco kvalitnější diody, větší výdrž, odolnost a delší dosvit. Může se hodit třeba při neplánovaném nočním sestupu nebo cestě na záchod. Více o čelovkách se můžete dozvědět v našem dřívějším článku Jak si vybrat čelovku.

Do přírody jedině s pořádným zavíracím nožem

Nezbytnou součástí vybavení každého turisty a kempaře je také pořádný nůž. Nakrájí chleba, ořeže klacek do špičky (kdybyste náhodou přišli o kolík ke stanu a bylo potřeba vyrobit náhradní variantu), přeřízne obvaz, provázek, zkrátka určitě se bude hodit denně.

Kvalitní zavírací nože s dlouholetou tradicí vyrábí například francouzská firma Opinel. Základní nože s dřevěnou rukovětí a pojistkou sice vypadají po sto letech designově stále stejně, uříznou ale všechno a jen tak se neztupí.

Mnoho z nás má kapesní nože spojené také se švýcarskou firmou Wenger, který vyrábí takzvané „švýcaráky“. Vyznačují se vysokou kvalitou a mnoha funkcemi. Součástí zavíracího nožíku bývá i otvírák na konzervy, vývrtka, pilka, šroubovák, ohýbač drátů a podobně. Funkcí může být opravdu celá řada. Skvělé kapesní kudly vyrábí také známá společnost Smith & Wesson a další.

Hodí se i pilka nebo lehká sekyra

Právě zmiňovaná pilka, která bývá součástí některých zavíracích nožů, se na výpravě do divočiny může hodit. Bez potíží přeřeže hrubší klacky, které nejdou ulomit a mohou se hodit na otop, postavení nějakého přístřešku nebo konstrukce k vaření.

Pokud se rozhodnete pro kempování se zázemím auta, stojí za to přibalit do kufru jednoduchou ruční pilku a menší sekyrku. Obzvlášť jste-li milovníci pořádných ohýnků.

Bez sirek, zato s moderním křesadlem

Velmi praktická pomůcka, i když ne už tolik nezbytná, je moderní křesadlo. Není mnoho skautů, kteří, pokud ztratí nebo namočí sirky, dokážou rozdělat oheň třením dřívek. A přitom právě mokré nebo ztracené sirky bývají častým problémem turistů.

Moderní křesadla tvoří kovová tyčka a plíšek zavěšené na krátkém provázku. Jakmile přejedete plíškem po tyčce, vytvoří se proud jisker, který zapálí kus suché kůry, tenké třísky nebo roští. Křesadlo nezvlhne, dá se k čemukoli přivázat, aby se neztratilo, a vydrží opravdu tisíce škrtání.

Poslední pomůckou, kterou by měla správná výprava mít v batohu, je buzola nebo kompas. Jakmile putujete podle mapy náročnějším a neobydleným terénem, je nutné být schopen správně určit světové strany. Jinak může být mapa občas k ničemu. Většina lidí dnes chodí v terénu podle GPS bodů, avšak ne všechny regiony jsou již takto zmapované.