Kempování: Základem je dobře vybrané místo a střecha nad hlavou

Češi jsou jak známo národ „kempařů“ a trampů. Většina českých kempů se s počátkem prázdnin zaplní, některé k prasknutí. Ale na rozdíl od jiných evropských zemí není v Česku tolik problematické, když si lidé zkrátka „píchnou“ stan někam na louku na kraji lesa, pokud to není uprostřed národního parku a nedělají tam dvoumetrovou vatru. Co je větší dobrodružství? Kempování nebo hotel? Kdo o spaní v přírodě teprve uvažuje, možná ocení pár rad v našem třídílném seriálu.

Na kole, pěšky, autem? Kemp nebo volná příroda? A jak vlastně vybrat stan? A co spacák, do kolika stupňů by měl být? To jsou asi první otázky, které „začátečníka“ napadnou.

V kempování se zázemím auta nebo bez něj je totiž zásadní rozdíl. Pokud se člověk rozhodne, že vyrazí na klasický čundr, ať už pěšky nebo na kole, musí myslet na to, že potřebuje co nejmenší zátěž. Tedy lehký malý stan, lehký spacák, malý vařič, odlehčené a pouze základní nádobí. Zkrátka tolik věcí, aby se sbalil do batohu nebo nosičů na kolech.

Zatímco s autem si může dopřát větší pohodlí a přibalit do kufru kromě většího stanu také víc kusů nádobí, dvouplotýnkový vařič či nějaké skládací křesílko a kempingový stolek. Ale pozor, takto vybavený „kempař“ by už mohl někomu vadit ve volné přírodě. Ať už majiteli pozemku, na němž přebývá, nebo lesníkům či ochranářům. Pokud přesto toužíte po pobytu v přírodě mimo kemp, avšak se zázemím auta, není od věci se s majitelem pozemku dohodnout, za nějakou lahev či drobnou úplatu.

Podle čeho vybrat stan

Pokud vyrazí pěšky nebo na kole čtyřčlenná rodina, bude s největší pravděpodobností vybírat stan pro tři až čtyři osoby. Ideální je, když hmotnost sbaleného stanu nepřesáhne čtyři kilogramy. Šestikilový stan už se pronese. Neplatí, že kvalitní stan musí být nutně drahý. Poměrně kvalitní a ne extrémně drahé stany vyrábí například firma Husky http://www.blackcomb.cz/stan-husky-bright-4-green/.

Dražší stany mívají větší odolnost vůči dešti, nicméně pokud se rodina nechystá na dlouhou expedici do opravdu vysokých hor, kde hrozí silný vítr a déšť, bohatě stačí vodní sloupec 4 až 5 tisíc milimetrů na centimetr čtvereční. Vodní sloupec v podstatě udává nepromokavost materiálu, jeho odolnost vůči vodě. Tedy kolik vody může dopadnout na centimetr čtvereční materiálu, než začne promokat.

Vyšší vodní sloupec by ovšem měla mít podlážka, která při větším dešti ráda brzy promokne a mokré spacáky a oblečení dokážou dovolenou pěkně znepříjemnit. Podlážka by měla mít i dvakrát větší vodní sloupec než svrchní vrstva stanu, takzvané tropiko. Z široké nabídky stanů za slušné ceny vybírejte zde http://www.blackcomb.cz/stany/.

A kam stan postavit? Ať už si turista zvolí kemp nebo volnou přírodu, měl by vybírat suché místo. Nemělo by být v dolíku, protože v případě deště se bude pod podlážkou kumulovat voda. Kvůli bouřce by neměl stan stát na kopci nebo pod vysokým stromem. A měli bychom dbát i na různé drobnosti jako například mravenci. Nic není nepříjemnějšího, když zjistíte, že kempujete na mraveništi a mravence máte úplně všude.

Karimatky a spacáky

I když se spacákem obvykle neležíme na holé zemi, ale máme karimatku, je dobré najít si rovné místo, abychom se ráno neprobudili nacpaní „v nohách“. Zároveň je dobré si před samotným stavěním stanu místo uklidit. Je potřeba vyházet všechny kameny, šišky a klacky, aby se noc neproměnila v bezesné peklo.

Neměli bychom zanedbat ani výběr karimatky. Většina turistů dnes používá karimatky samonafukovací a nafukovací http://www.blackcomb.cz/karimatky/. Ale i ty mají své limity. Nedá se na nich například sedět u ohně, protože i malá jiskřička dokáže materiál propálit a děravá karimatka je v lese k ničemu. Není od věci pořídit si právě na sezení u večerního ohýnku malou alumatku nebo podsedák ustřižený ze staré dobré pěnové karimatky.

V neposlední řadě potřebujeme ke kempování také spacáky. Těch je na trhu také celá řada. Plní se buď peřím, nebo dutým vláknem. Péřové jsou výrazně dražší, zato teplejší a vydrží i opravdu tuhé mrazy. Duté vlákno také může posloužit i ve velmi nízkých teplotách, ale jakmile se po čase poláme, přestane fungovat.

Na letní kempování ovšem péřové spacáky nejsou příliš vhodné, pokud se tedy nechystáte do vysokých hor nebo někam na sever. U nás na léto postačí spacák s dutým vláknem, který má komfortní teplotu nad nulou. Pozor, vždy vybírejte podle komfortní teploty. Extrémní teplota, kterou výrobce také udává, znamená, že nezmrznete, ale rozhodně se nebudete cítit dobře. Z nabídky spacáků vybírejte zde http://www.blackcomb.cz/spacaky/.

A opět platí. Pokud putujeme pěšky nebo na kole, spacák by měl být co nejlehčí. Ideální je, pokud je jeho součástí takzvaný kompresní obal. Spacák do obalu jednoduše nacpete a pak utahujete popruhy a tím vysáváte ze vzniklého balíčku vzduch. Do auta můžeme zabalit i těžší variantu, případně jako doplněk nějakou fleecovou deku.

V dalším dílu našeho „kempařského seriálu“ se dozvíte pár triků a vychytávek o vaření při kempování.