Kešky – nekonečně dlouhý průvodce krajinou

alt

Technologická revoluce zatím zdá se neskončila, naopak, spíš se zrychluje. Za pár let možná budeme nostalgicky vzpomínat na časy, kdy telefony nebyly zas tak moc „chytré“, lidé pouštěli sprchu bez hlasového ovládání a auta potřebovala k rozjetí řidiče. A na výlet si člověk nosil mapu, kompas, koukal po značkách a pročítal průvodce… Fandové geocachingu přinejmenším o tom posledním bodě vědí své.

Neorientují se totiž podle značek a cest, protože je vede GPS, třeba i trasou bez pěšin napříč krajinou, neomezují se na objevená, popsaná a slavná místa, protože oni vyrážejí na výlety hledat kešky.

Keška znamená skrýš. Bývá to malá krabička s návštěvní knihou — logbookem, kam každý, kdo ji najde, může zapsat svoje hráčské jméno – log. První kešku založil Dave Ulmer v USA poměrně nedávno, roku 2000, jediný den poté, co americká vláda zpřístupnila veřejnosti navigaci GPS.

Pozoruhodné je, že ve skutečnosti sahá původ kešek až do 19. století k téměř stejné hře jménem letterboxing. Jenže tenkrát ještě nebyl internet a romantické hraní bez GPS bylo sakra náročné.

Dneska jsou kešky čím dál populárnější, po celém světě jich je 2,6 milionu a navštěvuje je 6 milionů „keškařů“. Není divu, zařízení ke hře – telefon s GPS – má prakticky každý, základní software k zobrazování skrýší nic nestojí, takže největší obtíží může být jen minuta času na jednoduchou registraci v angličtině na www.geocaching.com.

alt

Vedle hledačů pokladů, kteří již mají tisíce úlovků, navštěvují skrýše také třeba kolemjedoucí bikeři i výletníci s dětmi. Kromě obyčejných skrýší se objevily „multikešky“, které „keškaře“ vedou celou trasou, podobně jako by šli po značce. Zajímavé jsou i „mysterky“, u kterých neznáme přesné souřadnice a je třeba je dopočítat, vyluštit šifru či uhodnout hádanku. Pozoruhodné jsou Whereigo keše, které spojují prvky hry na počítači s živou hrou v terénu.

A pokud by vás učitel dějepisu nebo přírodopisu vzal na kešky, tak se nedivte. Některé skrýše jsou provázány se svým zajímavým umístěním nebo odkazují na určitou historickou událost. V Praze je to například slavná „GC2847G Dva proti Risi“, která vás zavede na místa spojená se zabitím říšského protektora Heydricha (1942).