Kitesurfing – extrémní pouštění draků

alt

Snad každý, kdo jako dítě pouštěl draky, si občas představoval, jaké by to bylo napínavé, kdyby drak pořádně zabral a člověk s ním alespoň na chvíli vzlétl. Léto je tady a s ním vodní sporty, při kterých se jeden dětský sen splní. Draky totiž pouští i dospěláci. Stojí při tom na vodním prkně, vítr je žene rychle po hladině a každou chvíli letí vzduchem. Řeč je o kitesurfingu, kterému se častěji říká kiteboarding.

Ještě v devadesátých letech surfovaly s drakem namísto plachty jen skupinky nadšenců, dnes je čím dál tím populárnější, dovoluje poměrně rychlou jízdu, nechá pocítit napětí z vln a délka skoků často připomíná létání. Nejdelší skok trval neuvěřitelných 22 sekund, rychlostní rekord necelých 90 km/h se blíží rychlosti automobilu na běžné silnici. Kromě rychlostního speed ridingu, je velmi populární také wave riding – jízda na obrovských vlnách, a na triky zaměřený freestyle.

Dobrá a bezpečná jízda vyžaduje značnou dovednost v ovládání draka. Začátečníci by měli začínat s menším drakem na souši. Pokud nemají mezi svými přáteli opravdu zkušeného jezdce, je na zvážení, zda si nekoupit pár lekcí u certifikovaných instruktorů. Kromě prkna a draka patří k výbavě kiteboardera také trapéz (úvazek), protinárazová vesta (často součást úvazku), přilba a neoprén. Jestli je drak nafukovací, tak také pumpička.

V ČR se jezdí hlavně na větších větrných přehradách, namátkou Rozkoš, Lipno nebo Hlučínská přehrada. Ze západních Čech jsou snadno dostupné zatopené lužické doly v Německu, nejbližší od hranice je 10 minut autem vzdálené jezero Berzdorfer See.

Protože se jedná o extrémní sport, vyžadují půjčovny v mnoha zemích od zákazníku složení zkoušky nebo mezinárodní průkaz o složených zkouškách z kiteboardingu. Proto pokud plánujete využít v zahraničí půjčovny, je určitě rozumné se informovat předem.