Lavina na Ötztalském ledovci má na svědomí dva mrtvé

alt

Nový rok bohužel přinesl první dvě oběti laviny. Po vydatném sněžení na Ötztalském ledovci nad lyžařským střediskem Sölden na jihozápadě Rakouska dva Američané na lyžích nejspíš sami strhli lavinu, pod kterou zahynuli.

Dvojice vjela na sjezdovku, kde právě kvůli vysokému lavinovému nebezpečí neměla co dělat. Stržená lavina je pohřbila ve čtyřmetrové hloubce a ani 60 záchranářů, kteří se je snažili vyprostit, už jim nedokázalo pomoci.

V Rakousku několik dní hustě sněžilo a na mnoha místech platí lavinové nebezpečí. Jedna lavina spadla už před několika dny na Mölltalském ledovci v Korutanech na jihu země. Dvanáct osob, které zavalila, naštěstí vyvázlo téměř bez úhony. Většina z nich se dokázala vyprostit sama, jen tři osoby se lehce zranily. Masu sněhu mimo sjezdovku utrhla trojice snowboardistů. Lavina byla asi 300 metrů široká a zastavila se až po 800 metrech v údolí.

Takže kdo se letos chystá na nějaký pěkný freeride, neměl by rozhodně zapomenout na lavinové vybavení jako sonda, lopata nebo pípák.