Lavina v Krkonoších zasypala trojici skialpinistů. Jeden z nich nepřežil

alt

Tři skialpinisté ve věku kolem třiceti let minulý týden strhli lavinu v Malé Studniční jámě nad Obřím dolem. Dva z nich zasypala a třetí se stačil schovat za skalnatý výběžek. Jeden ze zasypaných to bohužel nepřežil. Lyžaři evidentně podcenili situaci, vydali se na lavinový svah při 3. stupni lavinového nebezpečí.

Jeden z dvojice zasypaných byl v mase sněhu uvězněný jen částečně a podařilo se mu vyhrabat. Druhému vyčnívala na povrch jen lyžařská hůl. „Podle našich informací lyžař, kterému se podařilo před lavinou schovat, začal vyhrabávat zcela zasypaného kolegu. V tu dobu, přesně v 10:39 jsme dostali z místa nehody výzvu od něj i my. Na pokyn dispečera po vyhrabání sám začal s laickou resuscitací druhého skialpinisty,“ popsal počátek dramatické záchranné akce Pavel Jirsa, zástupce náčelníka Horské služby Krkonoše.

Na místo sesuvu vyrazilo celkem 15 záchranářů a vzlétl i vrtulník záchranné služby. Ten cestou naložil také psovoda horské služby s lavinovým psem. „Po příletu na místo pak posádka letecké záchranné služby i s lékařem spolu s naším členem okamžitě zahájili rozšířenou resuscitaci. Vrtulník mezitím naložil toho částečně zasypaného lyžaře a se zraněným kolenem jej transportoval k připravenému sanitnímu vozu do Pece pod Sněžkou,“ doplnil Pavel Jirsa. Zraněného muže se ale nepovedlo oživit.

Nehodu vyšetřuje policie, protože lyžaři neměli v nebezpečném terénu co dělat. „Všichni tři se pohybovali ve volném terénu, zcela mimo lyžařské trasy a bezpečné skialpinistické lokality. Evidentně podcenili 3. stupeň lavinového nebezpečí, který je v Krkonoších vyhlášen,“ upozornil Pavel Jirsa. Zároveň varoval před tím, aby i zkušení lyžaři a turisté třetí, tedy nejzrádnější stupeň, nepodceňovali.