Letní seriál o českých horách, 1. díl: Rychlebské hory rájem bikerů

Prázdniny už ťukají na dveře a my jsme se proto rozhodli připravit pro vás malý desetidílný seriál o zajímavostech a lákladlech českých hor. Za dobrodružstvím a adrenalinem totiž není potřeba jezdit nikam daleko. Dnes potěšíme především bikery, začátečníky i zkušené jezdce. Podíváme se na bikerský ráj s názvem Rychlebské stezky.

Je to vlastně ucelená síť trailů speciálně upravených pro zábavnou jízdu na horském kole. Vedou volnou přírodou, po kamenech, mezi kořeny z kopce i do kopce. Všechny stezky začínají a končí v obci Černá Voda a tvoří ucelené okruhy o různých délkách od několika kilometrů po více než dvacet kilometrů.

„Jsou tam stezky pro začátečníky, ale i pro zkušené bikery, které vedou po kamenech i mezi kameny, nechybí spousta klopének. Stezky jsou super právě na trénování techniky klopének a jízdy ve skalách,“ líčí zkušená bikerka Monika Klusová, která Rychlebské stezky navštěvuje pravidelně.

Nicméně i rodiny s dětmi si přijdou na své. „Dá se vyrazit i s dětmi po jednodušších trasách podél potoka, kde není tolik kamenů, ale jen kořeny a spíš rovinka, bez náročnějších sjezdů,“ líčí Monika.

Podívejte se, jaké supr promo video natočili provozovatelé...

Na kraji obce Černá Voda se nachází také základna Rychlebských stezek, kde se bikeři dozví vše potřebné a mohou zde za 50 korun přespat ve vlastním stanu a využít sprchy a WC. „Celkové zázemí je perfektní. Hned u stezek je levný kemp, půjčovna, servis kol, vapka na umytí kola, hospůdka a je tam nesmírná pohoda. Nikdo neprudí, nekontroluje, mezi lidmi tam panuje důvěra a přátelské vztahy,“ doplňuje bikerka Monika.

Traily si může každý projet zdarma, příspěvky na jejich provoz jsou dobrovolné. Každoročně provozovatelé pořádají také dobrovolnické brigády a stezky zvelebují a rozšiřují. Více informací přímo na jejich webovkách.

Nedaleko blízké vesnice je i rybník, kde se dá koupat, spusta pěších turistických stezek, zřicenina, zámky a v několik kilometrů vzádlené Žulové dokonce kamenické muzeum mapující historii zdejších četných kamenolomů. Ubytovat se dá v pohodlí přímo v Černé Vodě nebo si můžete užít pravého kempování v zázemí kempu přímo u stezek.