Letní seriál o českých horách, 4. díl: Jizerské hory na kolech i koloběžkách

V dalším dílu našeho letního seriálu zavítáme do Jizerských hor a představíme zdejší ráj bikerů – Singltrek pod Smrkem. A kdo si bude chtít od šlapání odpočinout, může vyrazit lanovkou na Ještěd a dolů sjet na koloběžce.

Síť stezek pro bikery v lesích severních svahů Jizerek pod horou Smrk má dohromady 80 kilometrů a tvoří ji spoustu okruhů různých obtížností. Od těch nejnáročnějších, doporučovaných zkušeným cyklistům, až po pohodové rodinné trasy vhodné i pro děti. Singltrek projektoval světově uznávaný velšský tvůrce stezek pro terénní cyklistiku Dafydd Davis, který se podílel na stavbě a rozvoji lesních stezek pro bikery na mnoha místech světa od Velké Británie až po Japonsko.

Úzké, jednosměrné stezky v lesním terénu překonávají kořeny, kameny či lávky, nechybí řada dobrodružných sjezdů, ale dá se zvolit i pohodovější okruh pro začátečníky. Podrobný popis jednotlivých tras naleznete zde http://www.singltrekpodsmrkem.cz/prakticke-info/okruhy-a-sekce/.

Startuje se v Novém Městě pod Smrkem, kde je u přírodního koupaliště také centrum Singltreku s veškerým zázemím, obchodem, restaurací, myčkou kol, dětským hřištěm či kempem. Pravidelně se na Singltreku pořádají různé akce, workshopy, komentované projížďky a dokonce i kurzy pro nejmenší. Za jízdu po stezkách se nic neplatí.

A ten, kdo do Jizerských hor vyrazí, si určitě nebude chtít nechat ujít jedinečný Ještěd s jeho fantastickými výhledy, rozhlednou a restaurací v oblacích. Nahoru se dá vyšlápnout nebo vyjet lanovkou, a zajímavým zpestřením se může stát cesta dolů z Ještědu.

Na vrcholku totiž stojí půjčovna koloběžek. Tam si můžete jednorázově půjčit koloběžku a sjet na ní po jedné z doporučených tras. Možností je několik, o délce tři až 12 kilometrů, v různém terénu a o různé obtížnosti. Víc informací zde http://www.kolobezkyjested.cz/trasy-kolobezky-jested/

Půjčovné stojí od 100 do 200 korun, právě podle délky trasy. Děti obvykle platí polovinu. V cíli pak jednoduše turisté koloběžku vrátí a majitelé si ji sami odvezou zpět na Ještěd.