Letní seriál o českých horách, 5. díl: Krkonoše netradičně z koňského hřbetu

V pátém dílu našeho letního horského seriálu zavítáme do Krkonoš. Mineme ale nejznámější turistické cíle jako Sněžka, pramen Labe a podobně. Krkonoše prozkoumáme z koňského sedla. Právě takzvaná hipoturistika získává nejen v nejvyšších českých horách na popularitě.

Koňské farmy a turistické jízdárny rostou v poslední době v Krkonoších jako houby po dešti. Nabízejí vyjížďky s průvodcem i bez něj, do blízkého okolí, ale i dlouhé vyjížďky po koňských stezkách do národního parku. Návštěvníci Krkonoš, ať zkušení jezdci nebo úplní začátečníci, si mohou vybrat z řady služeb. Některé farmy nabízejí kurzy, jiné jen půjčují koně, pořádají programy pro děti a jezdecké tábory. Kdokoli bude mít chuť poznat krkonošskou přírodu z koňského sedla, vybere si.

„Vždycky jsem jezdila jen příležitostně v jízdárně v Praze a neměla jsem zkušenosti s celodenními vyjížďkami do přírody. Loni mě ale zlákala kamarádka na výpravu do Krkonoš, kde jsme navštívily huculskou farmu. Huculové jsou velmi klidní koně, takže člověk nemusí mít ani tolik zkušeností,“ líčí Magda Procházková z Prahy.

Vyzkoušela si, jaké je strávit den v sedle ve volné přírodě. „Najeli jsme desítky kilometrů, připadala jsem si jak v době před sto lety, bylo to úžasné. Ale musím se přiznat, že mě bolelo celé tělo. Člověk na turistiku na koni zkrátka není zvyklý,“ dodává s úsměvem Magda.

Jezdci mohou vyrazit, ať už s profesionálním doprovodem či bez něj, po jedné z oficiálních značených hipotras. Vedou volnou přírodou i po cestách a na trase míjejí různé farmy či jízdárny, kde si může jezdec i kůň pohodlně odpočinout a případně se i najíst. Přehled hipotras naleznete zde http://www.krkonose.eu/cs/infrastruktura/hipotrasy

Jednou z nich je také červeně značená stezka, která navazuje na nadregionální trasu mající svůj začátek až ve Vídni. Do Krkonoš pokračuje přes Jižní Čechy a Pardubický kraj. Končí až v Horních Albeřicích na hranicích s Polskem. Plánuje se ale pokračování, které by propojilo Vídeň s Baltským mořem.

Podrobný přehled koňských farem, jízdáren a turistických stanic v Krkonoších s nabídkou služeb a odkazy na jejich webové stránky najdete zde http://www.krkonose.eu/cs/infrastruktura/hipofarmy.