Letní seriál o českých horách, 6. díl: Do podzemí Moravského krasu netradičně

V dalším dílu našeho pravidelného horského seriálu zavítáme do Moravského krasu. Ten je znám především svými krasovými jeskynními systémy a propastmi. Nebudeme se ale rozepisovat o známé propasti Macocha či Punkevní jeskyni, místo toho představíme neobvyklé speleologické dobrodružství, které si může užít každý, ale mnoho lidí o něm neví.

Zavítáme do malebné vesničky Rudice s jejich větrným mlýnem. Nedaleko se nachází takzvané Rudické propadání, které tvoří přirozený propasťovitý jeskynní systému s vodami Jedovnického potoka a díky několika visutým žebříkům a lanům ho může prozkoumat i „nespeleolog“. Nicméně není to žádná letní nedělní procházka. Terén vyžaduje notnou fyzickou zdatnost a dávku odvahy. Pod vedením profesionálního speleologa tak získáte jedinečný pětihodinový zážitek v podzemí bez jakýchkoli vláčků, dláždění, zábradlí, betonových chodníčků a turistických okras.

Sestup na dno 153 metrů hluboké propasti a následný „průzkum“ podzemí a krasových jevů je možný maximálně v desetičlenné skupince pod vedením speleologa. Ale zapomeňte na nějaké umělé osvětlení a pohodlné schody. Každý účastník výpravy vyfasuje oranžový overal, čelovku, přilbu, holiny a případně sedák a pak teprve může vyrazit. Nutno podotknout, že každý odpovídá sám za sebe.

Kromě druhé půlky září a první půli října bývá Rudické propadání po objednání přístupné celoročně, výjimku tvoří snad jen povodňové situace, při kterých prudce stoupne voda v Jedovnickém potoce. Kurz stojí 1400 korun.

A kdo by se takového speleologického kurzu zalekl, může si nejdřív vyzkoušet mírnější a méně náročnou variantu v areálu Sloupsko-šošůvské jeskyně. Musí však vynechat běžné turistické okruhy, ale vydat se s průvodcem na netradiční prohlídku s názvem „Po stopách Nagela“ pojmenované podle svého objevitele.

Budete moci prozkoumat běžně nepřístupná a neupravená spodní patra podzemních jeskyní 120 metrů pod zemským povrchem. Je ovšem nutné počítat s tím, že se namočíte a umažete, protože podobně jako u Rudického propadání se místy budete muset plazit, lézt po kolenou, či překonávat stísněné otvory.

Trasa je více než kilometr dlouhá a trvá asi tři hodiny. Čelovku a přilbu na místě zapůjčí, je však dobré dovézt si vlastní holínky, pevné rukavice a oblečení, které umažete a namočíte. V případě nouze se dá na místě koupit overal za 100 korun. Netradiční prohlídka stojí 500 korun.