Letní seriál o českých horách, 8. díl: Kokořínsko, opravdový ráj všech trampů

V dalším dílu našeho letního seriálu se přesuneme ze západu Čech do Čech středních. Mezi Mělníkem a Českou Lípou se rozprostírá malebné Kokořínsko, pojmenované podle, jak z pohádky vystřiženého, středověkého hradu Kokořín. Oblast je ale známá hlavně díky četným pískovcovým skalám, skalním útvarům, jeskyním, skalním obydlím a pohodovým hospůdkám.

Kokořínsko se pro svůj mírný charakter, množství skalních převisů, kde se dá pohodlně přenocovat, romantické studánky a příjemné hospůdky stalo skutečným rájem trampů. Na nádraží v městečku Mšeno, které často slouží jako východisko nebo cíl vícedenních výprav, člověk pravidelně potkává partičky s velkými batohy a kytarami. Oproti Českému ráji nebo Labským pískovcům jsou tu vůči trampům velmi tolerantní a za spaní ve volné přírodě nikdo nikoho nehoní a nepostihuje.

Skály Kokořínska samozřejmě lákají také horolezce a cesty a stezky cyklisty a bikery. Kromě divokého spaní pod převisy se dá využít i několik kempů, kde mohou turisté rozbít stan nebo se uvelebit v chatičkách, ale především v centrálním údolí podél potoka Pšovky stojí několik penzionů, ve kterých se dá rovněž ubytovat.

Častým výchozím místem jsou vlakem i autem dostupné Doksy, Česká Lípa nebo zmiňované Mšeno, kde se dá bez obtíží ubytovat a vyjíždět odtud na jednodenní výlety do skalních soutěsek, skalních měst, pokliček a hradů. Turista bude určitě obdivovat také zachovalou lidovou architekturu roztroušenou po celém regionu – domky přilepené ke skalním stěnám nebo romantické roubenky s pavlačemi.

Kokořínsko si v minulosti oblíbil i Karel Hynek Mácha a možná i díky pravěkým nálezům také známý autor Lovců mamutů či Osady havranů Eduard Štorch.