Letní seriál o českých horách, 9. díl: Za romantikou do kraje Babičky Boženy Němcové a do pískovcových skal

V předposledním díle našeho letního cestovatelského seriálu se přesuneme do romantické krajiny, kde se odehrává děj slavného románu Boženy Němcové. Vyrazíme překrásným údolím řeky Úpy a skončíme ve skalních městech Broumovska.

Putování tentokrát začíná v České Skalici na břehu přehrady Rozkoš, která v sezóně skýtá skvělé možnosti koupání a ubytování v kempech. A na kraji České Skalice u zámku Ratibořice začíná ono slavné Babiččino údolí se zámkem (už bohužel bez kněžny), mlýnem, Viktorčiným splavem či Proškovic stavením.

Skvělý výlet podél řeky Úpy si ale užije každý milovník přírody, i když na povinnou četbu moc dobré vzpomínky nemá. Pochopí, proč Němcové tenhle kraj učaroval. Údolím se dá pěšky i kolmo putovat mnoho kilometrů až k zřícenině hradu Vízmburk.

Kdo se do tohoto kraje vydá, rozhodně by si neměl nechat ujít také skalní města CHKO Broumovska, které se zařezávají do krajiny asi deset kilometrů na sever a severovýchod.

Teplické a Adršpašské skály svou rozlohou, dostupností a monumentálností patří k nejoblíbenějším a nejúchvatnějším pískovcovým skalním městům u nás. Míří do nich nejen horolezci, ale i výletníci s celými rodinami, pro něž jsou stezky procházející skalními městy upraveny. Není to sice procházka pro dámu na podpatcích, ale i ty nejnáročnější exponované úseky zvládne každý sportovně oděný turista.

Obojí se dají s vypětím sil projít za jeden den, ale stojí za to naplánovat si dvoudenní akci. Užijete si proplétání mezi skalisky, lezení, výhledy i jeskyně, nekonečné pískovcové schody a dokonce i plavbu na loďce. V nejvytíženější letní sezóně je o tato místa ale velký zájem. Kdo má tedy rád klid, ať si počká na září.

Oproti dvěma nejznámějším skalním městům jsou o něco méně vytížené -Broumovské stěny nedaleko Police nad Metují. Tam si kromě výhledů užijete i čarokrásné skalní soutěsky. Za návštěvu stojí i stolová hora Ostaš lemovaná skalními útesy o výšce až 40 metrů. Nenechte si ujít třicetimetrovou puklinu zvanou Sluj českých bratří či zdejší skalní labyrinty.

V regionu se dá i během sezóny sehnat bez obtíží ubytování, od hotelů, přes penziony a soukromé pokoje až po kempy a různá tábořiště.