Letos extrémně narostl počet úrazů na horách. Lidé se neumějí chovat na svahu

alt

Horská služba si stěžuje, že za letošní sezónu, která ještě zdaleka není u konce, už řešili víc úrazů než za celou loňskou. Nejvíc potíží zaznamenali přímo na svazích lyžařských areálů. Lyžaři a snowboardisté nedodržují základní pravidla chování na sjezdovce.

Počet zásahů horské služby v celém Česku už na konci února překročil čísla za celou loňskou sezónu. Tehdy horští záchranáři vjížděli celkem k 4834 případům. „Jakmile je letos jen trochu vhodné počasí, vyrazí do hor obrovské množství lyžařů, snowboardistů, běžkařů i pěších turistů. A s tím pak roste i počet úrazů,“ uvedl k alarmujícím číslům Jiří Brožek, náčelník HS ČR.

Nejvíc úrazů se stalo na lyžařských svazích. Při sjezdovém lyžování se zranilo 2692 osob, což je dokonce více, než v celé sezóně 2013 - 2014, a na snowboardu 991 osob, to je naopak o něco méně. Nejvíce úrazů připadá na Krkonoše, následují Jeseníky a Orlické hory.

alt Ilustrační foto: 2 x www.horskasluzba.cz

Největší překročení loňské hranice zaznamenali shodně v Beskydech a Jizerských horách. „V řadě případů došlo k mnoha úrazům, které vznikly nedodržováním 10 FIS pravidel pro chování na sjezdových tratích, jejichž zveřejnění jsme opět věnovali zvýšenou pozornost,“ komentoval Jiří Brožek.

Proto si 10 FIS pravidel pro chování na svahu zopakujeme. Na přeplněných českých sjezdovkách to bez jejich dodržování prostě nejde.

1.) Ohled na ostatní lyžaře

Každý lyžař nebo snowboardista se musí chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.

2.) Zvládnutí rychlosti a způsobu jízdy

Každý musí jezdit s přiměřeným odstupem a s ohledem na vzdálenost, na kterou vidí. Svou rychlost a způsob jízdy musí přizpůsobit svému umění, terénním, sněhovým a povětrnostním podmínkám i hustotě provozu.

3.) Volba jízdní stopy

Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu nesmí volbou své stopy ohrožovat jezdce před sebou.

4.) Předjíždění

Předjíždět se může shora nebo zespodu, zprava nebo zleva, ale vždy s odstupem, který poskytne předjížděnému pro všechny jeho pohyby dost místa.

5.) Vjíždění a rozjíždění

Každý, kdo chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí rozhlédnout nahoru a dolů a přesvědčit se, že je to bezpečné. Nesmí nikomu vjet nečekaně do jízdní dráhy.

6.) Zastavení

Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Ten, kdo upadne, se musí co nejdřív dostat do míst, kde nebude překážet.

7.) Stoupání a sestup

Při sestupu nebo stoupání pěšky se chodí po okraji sjezdovky.

8.) Respektování značek

Každý musí respektovat značení a signalizaci.

9.) Chování při úrazech

Při úrazech je každý povinen poskytnou první pomoc.

10.) Povinnost prokázat se

Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek nebo účastník, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.