Letošní Mystic Sk8 Cup má své vítěze. O své dojmy se podělila přední česká jezdkyně Klára Kašparová

Horko, slunce, pohoda a skvělá nálada provázely letošní, už dvacátý, Excelent Mystic Sk8 Cup. Zbrusu nový skatepark na pražské Štvanici hostil prestižní skateboardovou soutěž světové úrovně. Kategorii street ovládl český jezdec Martin Pek a i v dalších kategoriích Češi postoupili až do finále mezi světovou špičku.

Nechyběly ani výstavy, muzika, večerní party a spousta stánků všech možných skejtových shopů. Mezi nimi i stánek Blackcombu. „Je opravdu horko, takže se prodávají hlavně sluneční brýle a kšiltovky. Přivezli jsme i žabky, které by se v tomhle parnu mohly hodit,“ shodují se prodejci Blackcombu.

Možná právě díky extra povedenému počasí dorazilo také rekordní množství diváků. Prodalo se asi 15 tisíc vstupenek. Na závody v bowlu byl tentokrát opravdu problém se dostat, nestačily ani přistavěné tribuny. Streetový areál je větší, ale i tak se pokaždé zaplnil skoro nadoraz.

V disciplíně street vyhrál domácí jezdec Martin Pek, druhé místo obsadil Slovák a rovněž velký adept na vítěze Rišo Tury, třetí byl loňský vítěz, sympatický Japonec Ryo Sejiri. Vítězství v bowlu jednoznačně patřilo Alexi Sorgente z USA, druhý byl Pedro Barros, třetí Danny Leon. V ženské kategorii street mezi ženami obhájila loňské vítězství dvacetiletá Brazilka, světová špička Leticia Bufoni. Ve speciálním závodě Bowl legends zvítězil Christian Hosoi z Kalifornie.

Finálových jízd v kategorii street ženy se zúčastnila i naše riderka, čtyřiadvacetiletá Klára Kašparová, která se s námi podělila o své dojmy z letošního Mysticu.

Jak se vám dnes jezdí?

Jezdí se mi dobře, až na to hrozné dusno, to je ubíjející. Jsem z Kladna a do Prahy je to kousíček, jezdím sem trénovat docela často. Tenhle přestavěný, nový skatepark jsem ale včera vyzkoušela poprvé. Otevřeli ho teprve nedávno.

A líbí se vám?

Myslím, že je to povedený park. Určitě jeden z nejlepších v České republice. Jezdím i na mezinárodní soutěže a myslím, že tenhle park úrovní určitě ve světě nezaostává.

Jak je na tom vlastně český holčičí skateboarding oproti zahraničí?

Nedá se to vůbec srovnávat. V jiných zemích je třeba lepší počasí, holky jezdí celoročně, trénují furt, mají lepší zázemí. My jsme pozadu, ale zlepšuje se to.

Jezdí u nás hodně holek?

Vídám ve skateparcích holky, ale mám pocit, že se často trochu stydí. Pořádáme ale různé kempy, kde se s námi holky můžou potkat, něco se naučit, skamarádit se. Holek, které by jezdili na závody, je u nás asi pět. Já osobně na skejtu jezdím už 14 let.

Děláte ještě nějaké jiné sporty?

Nedělám. Pracuju a na nic jiného než na skejtování mi nezbývá čas. Zkoušela jsem dělat i hudbu, ale nakonec jsem zůstala jen u skejtování. Občas je náročně skloubit to s prací, když jedu na závody musím si brát dovolenou. Trénuju většinou jen o víkendu, nebo když mám krátkou práci.

Jak jste se chystala na tenhle závod?

Jezdím v tomhle areálu už dva dny, zkouším, co mám naježděno a cvičím si série, které pak pojedu při závodu.