Letošní počasí je jako na houpačce. Přinášíme deset tipů, co podniknout za deštivých dnů

Taky se vám zdá, že je letošní počasí poněkud nestabilní? Horka střídají deště a chladno a opalovačky u vody jsme si zatím moc nestihli užít. Přinášíme pár tipů, kam vyrazit za deštivých dnů.

Aquapark

Kdo nesmírně touží po plavání, má v některých městech trochu smůlu, protože řada krytých plaveckých bazénů se na léto uzavírá. Fungují ale aquaparky, kde se do sytosti vyřádí plavci i neplavci. Ještě před pár lety jich bylo v ČR, co by na prstech spočítal, dnes patří aquapark ke každému většími městu. Nejznámější a největší ve střední Evropě o rozloze 10 kilometrů čtverečních, se stovkami atrakcí pro děti i dospělé, stojí v pražských Čestlicích.

alt

Zastřešený skatepark

Pro milovníky řádění na skejtu, bmx a podobně může být skvělou zábavou zastřešený skejtpark. Ten se nevyskytuje úplně všude, ale občas si stojí za ním i někam zajet. Kde tedy hledat? Hradec Králové, Chomutov, Praha na Barrandově, v Modřanech a samozřejmě Mystic skatepark na Štvanici.
Kdo nemá možnost do těhle destinací dojet, může si tělo v deštivém počasí trénovat v posilovně nebo někde u kamaráda v garáži.

Slackline nebo lezení pod střechou

Za pokus stojí zkusit si třeba slackline. Stačí provazochodecké lano napnout někde pod střechou. Třeba na zastřešeném pódiu nějakého kulturního areálu, kde se zrovna nic neděje, nebo v nějaké opuštěné továrničce.
Pokud si libujete v lezení, za špatného počasí nemusíte zoufat. Lezeckých stěn, které jsou umístěny v různých tělocvičnách, je hromada. Ve větších městech jich je dokonce hned několik. Stačí si jen vybrat..

Muzeum čehokoli

Milovníci historie mohou vyrazit třeba do muzea. Ale i pro ty, co dějepis už od základky nesnáší, může být návštěva takového zařízení zábava. Je potřeba jen vybrat to správné, třeba muzeum čokolády (Praha, Tábor), hraček (Brno, Rychnov n. Kněžnou, Jablonec n. Nisou,...), stavebnice Merkur (Police nad Metují), rekordů a kuriozit (Pelhřimov), voskových figurín (Praha, Český Krumlov), železnic (Olomouc, Lužná,...), techniky (Brno, Telč, Ostrava,...) a podobně. Řada z nich pořádá spoustu doprovodných aktivit a akcí, stačí jen zapátrat.

Kino po celý den

V případě nouze se dá zkouknout i nějaký film doma na počítači, ale ještě lepší je s kamarády vyrazit do kina. Třeba ve většině nákupních centrech se promítá v podstatě celý den.

Hrady a zámky skoro všude

Skvělým „dešťovým“ programem je návštěva jakéhokoli hradu nebo zámku. Těch jsou v Česku stovky. Dá se vyrazit i s dětmi, protože na většině těchto objektů už dnes pořádají nějaké vtipné dětské prohlídky se strašidly či průvodci v kostýmech.

Mořské a sladkovodní světy

Pokud máte namířeno do Prahy, neměli byste minout Mořský svět (http://www.morskysvet.cz/) v Holešovicích. Veliký areál, kde můžete skrze prosklené nádrže pozorovat život ryb a dalších mořských živočichů, rozhodně stojí za návštěvu. V některé dny a hodiny můžete dokonce sledovat krmení žraloků a poslechnout si k tomu odborný výklad.
Pokud se do Prahy nechystáte, můžete navštívit obří akvárium v Hradci Králové, kde vás čeká i procházka deštným pralesem.
Další variantou pokochat se různými zvířátky je Minizoo Aqua Terra ve Štramberku. No a pokud se na ryby rádi nejen díváte, ale taky je velmi rádi konzumujete, určitě byste se měli zastavit do Rybího domu v Chotěbuzi. Tam nejen ryby vaří, pečou či smaží, ale hlavně mají zajímavě řešený systém akvárií a v případě vylepšení počasí se můžete navíc zastavit do pár metrů vzdáleného archeoparku.

Zrcadlové bludiště

Zrcadlových bludiští v České republice moc nemáme, ale ty co jsou, stojí za to. Snad nejznámější je na pražském Petříně. Z venku připomíná miniaturní hrad a zevnitř působí nekonečně. Je to díky zrcadlům propojených v důmyslný systém, který vytváří různé tunely, a cesta bludištěm je pak opravdu nekonečná. No a málokdo ví, že jeden z největších zrcadlových labyrintů v Evropě je v Českém Krumlově.

Schovejte se do podzemí

Spousta českých měst má také své podzemí, jehož části bývají přístupné veřejnosti. Takže jestli vás čeká návštěva Prahy, Brna, Jihlavy nebo třeba Klatov, utečte před deštěm do katakomb.
Po celé České republice najdeme také spoustu jeskyní, z nichž nejznámější jsou krasové jeskyně na Moravě. Nicméně nějakou tu jeskyňku najdeme leckde.

Planetária

Pokud máte rádi noční oblohu a všechny výše uvedené body už jste absolvovali, podnikněte výlet do Planetária. Těch je po České republice hned několik - Ostrava, Praha, České Budějovice, Brno, Hradec Králové, Most, Plzeň a Teplice. Nejen, že se vám naskytne pohled na oblohu, jakou pouhým okem neuvidíte, ale taky se dozvíte spoustu zajímavých informací.

A kdybyste si z našich tipů nic nevybrali, nejste přece z cukru. Vemte bundu nebo pláštěnku a hurá někam do přírody.