Lyžařské brýle s technologií PRIZM™ - lepší rozlišení, ostřejší vidění, bezpečnější jízda

alt

Špička mezi lyžařskými brýlemi – firma Oakley – přináší po letech vývoje další převratnou novinku. Uvedla na trh brýle s technologií PRIZM™, která lyžařům umožní lepší vidění a rozlišování nerovností na sněhu. Díky tomu se stává jízda mnohem plynulejší a bezpečnější.

Nová skla se daleko lépe přizpůsobí specifickým světelným podmínkám na sněhu. Kvůli bílé barvě sněhu totiž lidské oko není schopno přesně rozlišovat detaily na trase, světlo a stín mu často splývají v jednu bílou plochu a oko tedy hůř vnímá různé nerovnosti na svahu. Technologie PRIZM™ však maximalizuje kontrast mezi světlem a stínem a díky tomu podstatně zlepšuje viditelnost. Lyžař vidí ostřeji, může rychleji reagovat na případné nerovnosti a jízda se stává plynulejší.

alt

Při normálních světelných podmínkách lidské oko problém nemá, ten vzniká právě kvůli nadměrnému množství bílé barvy. Bílé světlo odrážející se od krystalů sněhu zplošťuje obrysy, obzvláště při špatném počasí, kdy je sama o sobě viditelnost horší. PRIZM™ skla rozdělí odražené bílé světlo do jednotlivých barev spektra a zvýrazní barvy, na které je oko citlivější. Zbytek světla odfiltrují. Tím docílí kontrastnějšího obrazu. Navíc se dají využít i při různých světelných podmínkách a proto není třeba skla měnit tak často jako u jiných brýlí.

Oakley nabízí tři základní typy skel s touto technologií: pro jasnou oblohu PRIZM™ Black Iridium, polojasno PRIZM™ Jade Iridium a pro zataženou oblohu PRIZM™ Rose. Skla se navíc nezamlžují a odpuzují vodu. Jsou součástí modelů od populárních Crowbar až po nové A Frame 2 a Flight Deck, ale dají se dokoupit i do některých starších modelů.

alt

O kvalitě brýlí Oakley svědčí i to, že s nimi jezdí i naši nejlepší sportovci. „Oakley brýle mají nejlepší skla a skvěle padnou. Kvalitní věc poznáte v nejnáročnějších podmínkách. Pokud jedete závod a není dvakrát dobře vidět, pak máte oproti ostatním výhodu, když na očích máte Oakley,“ řekla o brýlích olympijská vítězka, snowboardistka Eva Samková. Pochvaluje si je i dvojnásobný mistr světa, skicrossař Tomáš Kraus: „V našem sportu nerozhodují vteřiny, ale tisíciny vteřiny. Sebemenší zaváhání vás může připravit o medaile. Vidět jasně každý detail je v lyžování základ.“