Marek Hořava, zakladatel Anomalous: Mnoho lidí netradiční sporty stále odsuzuje a bere nás jako vandaly

alt

Zábava a pořádný adrenalin. To je projekt Anomalous. Stojí za ním třiadvacetiletý Marek Hořava, freestyle MTB jezdec, kreativní člověk a zakladatel reklamní a produkční agentury Art Company.

Jak ses dostal k freestyle MTB a jak dlouho se tomu věnuješ?

Freestyle MTB jsem začal jezdit kolem roku 2007. Předtím jsem jezdil BMX a trial. Dostal jsem se k tomu úplně náhodou, když jsem před barákem viděl jezdit pár kluků na upravených kolech. Nadchlo mě to natolik, že jsem si jedno kolo musel hned vyzkoušet, a pár dní na to už jsem ve sklepě skládal svoje první „skákací“ kolo.

Jsi zakladatelem The Anomalous. Jak a proč tenhle projekt vznikl?

Hlavní myšlenkou bylo ukázat široké veřejnosti netradiční sporty a to, co jednotlivé aktivity obnáší. Mnoho lidí stále tyto sporty odsuzuje a bere nás jako vandaly. To byl jeden z důvodu, proč jsem se rozhodl nesedět doma v křesle a raději dělat něco, čím to změním. Cílovou skupinou jsou také školy a mladí, kteří mohou prožívat i bouřlivé mládí a jeden z těchto sportů by je mohl motivovat.

Anomalous je vlastně tým sportovců, kteří vyznávají nevšední činnosti a aktivity. Sporty, které nejsou příliš známé a podporované. To vše je skloubeno do jedinečného filmového dokumentu, o kterém celý Anomalous je. Oproti jiným projektům se liší především ve zpracování. Anomalous nabízí film, který nadchne ti ty, co nejsou příznivci a nadšenci do těchto sportů a aktivit.

alt

Co ještě chystáš s Anomalous?

Nechci, aby svíčka vyhasla už jen z toho důvodu, že rozběhnout celý projekt stálo spousta času, energie a odříkávání. Loni pod záštitou Anomalous proběhla první větší akce a chtěl bych tuto tradici držet dál a posouvat celkově její hranice. Už teď mám na stole plány pro další ročník “Překonání gravitace”. Kromě toho samozřejmě nechci zapomínat na točení a celkovou postprodukci a dotáhnutí prvotní myšlenky.

Je něco, na co jsi ve svoji kariéře opravdu pyšný?

Pyšný je silný slovo a nechci být egoista. Ale největší radost mám z toho, že se povedl nad má očekávání minulý rok první ročník Anomalous akce pod názvem “Překonání gravitace”. Celkem se v areálu vystřídalo sedm tisíc lidí a představili se ti nejlepší jezdci z celé České republiky, mezi které patří například Ondra Šléz, Damjan Siriški a podobně.

Už máš za sebou řadu exhibic. Je nějaká, na kterou nejraději vzpomínáš?

Rád vzpomínám na každou exhibici, ale nejvíc ve mně zanechala právě akce “Překonání gravitace”, kde jsem si mimo pořádání zajel i svou jízdu.

alt

Určitě jsi musel překonávat spoustu překážek. Co tě žene dál?

Radost z překonávání sama sebe a touha naučit se nové věci. Je to pro mě zábava, sport a útěk od reality.

Zranil ses někdy při sportu?

Naposledy jsem měl přelomenou patní kost, což mě dost zabrzdilo v celkovém rozvoji a ježdění. Už jsem ale zpátky a snažím se obnovit triky, které jsem dřív lítal a k nim přidat i něco nového, ale podmínky se změnily a už v blízkosti nejsou žádné pořádné spoty.

alt

Nedávno jsi navštívil slavný freestyle camp v USA - Woodward. To je sen každého jezdce. Jak se ti tam jezdilo?

To je nepopsatelný zážitek. Člověk je dávkován hromadou videí a filmů z Woodwardu a řada z nás to může vnímat jako sen, stejně jako když někdo sní o tom, že potká na ulici Brada Pitta. Odpaly ve Woodward campu jsou dokonalý a jezdec se může plně soustředit na trik, protože ví, že když to pustí z rozjezdu, tak bez šlapání a nějaké snahy vždy dolítne krásně do dopadu. Vše mají dokonale technicky zvládnuté tak, že překážky jezdce nemůžou přestat bavit. Zaujal mě resipit, který nebyl pokrytý gumou, jak jsem si myslel, ale plastovou vrstvou, a pod ní byly teprve molitany, takže bez omezení rychlosti jezdec může pokračovat na další překážky.

alt

Můžou tě lidi teď vidět na nějaké akci?

Zima je celkem mrtvá sezóna a březen a duben je na tom nejhůř, protože není ani poptávka po vystoupeních na plesech a podobných klubových akcích. Jsou to pro mě měsíce oddechu a přípravy na jaro.