Martin Dražil o flatland BMX: Lidé se zastavují, koukají, tleskají, natáčejí a fotí

alt

Martin Dražil už pár let jezdí freestyle bmx flatland. Má za sebou několik úspěšných závodů, s kolem hodně cestuje a dokonce jezdil s cirkusem, kde předváděl své flatland exhibice. Doma v Praze většinu času tráví tréninkem na obří ploše u Národního divadla.

Jak ses ke kolu vůbec dostal?

Nejdřív jsem hrál hokej, ale po čase mě to přestalo bavit, hlavně letní příprava. Už to prostě nebylo takové terno. Jednou jsem si všiml kluků na scéně. Měli malé kolo a dělali na něm blbosti. Vypadalo to fakt pěkně. Po nějakém čase rozhodování jsem si koupil levné dostupné kolo. Bylo to streetové kolo, ale to mi bylo jedno. No a vydal jsem se k divadlu. Kupodivu mě tam přijali a začal jsem.

Začal si trénovat mezi nejlepšími jezdci. Motivovalo tě to?

Bylo to zajímavé, tolik se to nehrotilo a jezdilo se víc do pohody. Nebylo kde okoukávat novinky, takže jsem styl odkoukával od kluků.

Dnes se to více hrotí?

Jo. Dřív, když se jelo na závody, tak to bylo skoro jako rodinné setkání. Po závodech se šlo do baru a bavili jsme se až do rána. Dneska je hlavní přijet a udělat výsledek.

alt

Co tě vlastně motivuje k tomu, abys sedl na kolo a jel trénovat?

Za prvé mě to baví, a moc. Zadruhé se chci naučit obvykle nějaký nový trik nebo vypilovat sérku, aby byla fakt na litr. Chci postupovat dál a dál, aby to vypadalo co nejlíp a složitěji.

Jak reagují lidé, když tě vidí jezdit? Přece jen se tento sport zas tak moc nevidí.

Většinou se zastavují, koukají, tleskají, natáčejí a fotí. Samozřejmě se jednou za čas najde někdo, kdo se snaží prudit. Mladí lidé často říkají: „ Jé, to zvládnu taky“, ale pak přijde na věc, aby někdo něco ukázal, a nic. Zbytek kouká a nechápe a užasle vejrá.

alt

Už jsi navštívil hodně závodů. Pamatuješ, který byl vážně top?

Nejlepší atmosféra je asi na Fise ve Francii a BMX Words loni bylo taky fakt supr.

Jaké máš ještě plány a sny?

Letos se chci kouknout na nějaké závody do Japonska a do USA a v zimě nějaká exotika.

Pokud vím, tak taky hodně cestuješ a hlavně tedy s kolem. Nějakou dobu jsi strávil v cirkuse v Bělorusku. Jaký to byl zážitek?

Cirkus byl zážitek zážitků. Hlavně v Bělorusku. Bylo to výjimečné a hodně jiné. Flatland tam nikdo neznal, takže na nás koukali jak na blázny. S cirkusem Berousek jsem ale jezdil i tady po Česku.

alt

Co bys poradil těm, kteří by taky chtěli začít?

Je to dřina a není to určitě na měsíc učení. Ale ten výsledek, když se ti povede trik a pak ho uděláš znova a znova a pak ho zapojíš do sérky a pak tu sérku zajedeš v závodě a pak je vyhraješ, to je prostě pecka. Pecka, kterou sis vydřel tréninkem, jen ty sám jsi to zvládl. Ne jako ve fotbale, kde vás hraje 11. Tohle je prostě jen tvoje zásluha!

Chtěl bys něco říct na závěr?

Chtěl bych poděkovat sponzorům ( Dickies, Life is drive, Gopro, Life is porno, Dookie bike shop) za jejich neskutečně štědrou podporu. Nejlepší ženě Julii, která mne také podporuje, a všem lidem, kteří mi fandí a baví je tenhle sport.