Michal Prucek o cyklotrialu: Sponzoring se v Česku chybně spojuje se slovem charita

alt

Čtyřiadvacetiletý Michal Prucek z Olomouce začal s cyklotrialem už s nástupem na základku. Posledních šest let se živými freestyle trialovými exhibicemi a vůbec záležitostmi kolem kola živí.

Co tě přivedlo k cyklotrialu?

Když jsem nastoupil na základku, tak jsem si všiml letáku na tréninky do olomouckého klubu. Šel jsem se tam s našima podívat a hodně se mi to líbilo. V té době tady nic moc takového nebylo a tak mi to přišlo hodně moderní a jiné než ostatní klasické sporty. I v dnešní době je trial pořád považován za mladý sport.

Máš za sebou nespočet závodů. Kterého umístění si ceníš nejvíce?

Celkově závody moc rád nemám. Závodit pro mě vždycky znamenalo jezdit ve stresu a navíc nemůžeš zapojit tolik fantazie jako u exhibičního ježdění. V poslední době jsem rád za 2. flek z MČR a Českého poháru a 1. flek na Bunny Hop Contestu na festivalu extrémních sportů. Taky se mi poslední dobou celkem vyhýbalo zranění, což beru taky jako výhru.

alt

Blíží se zima. Máš kde trénovat v Olomouci, nebo je to spíš sezónní sport?

Trial je určitě sezonní záležitostí. Se svou trial show ale objíždím přes zimu firemní akce nebo plesy, takže jsem na kole prakticky celoročně. Loni jsem měl navíc k dispozici halu, ale kdo ví, jak to bude letos. Posilka je taková méně příjemná náhrada za kolo v chladných měsících.

Máš za sebou mnoho exhibic, jak si takovou show užíváš?

Exhibice jsou super. Můžeš jezdit uvolněně a ukázat všechno, co chceš, bez omezujících pravidel. Rád z publika cítím, že se jim show líbí. Když navíc jako sportovec můžeš spojit práci se zábavou, je to asi to nejlepší, co se ti může stát.

Jezdíš na profesionální úrovni a s tím souvisí i práce se sponzory. Jak taková spolupráce vypadá?

Jako v každém sportu se bez podpory firem neobejdeš, pokud se chceš pohybovat jenom ve sportu. S každou firmou mám spolupráci nastavenou trochu jinak. Sponzoring se v Česku chybně spojuje se slovem charita. Každá firma, která ti něco poskytne, ať už to jsou finance nebo materiál, očekává návratnost své investice. Je důležité si na začátku vyjasnit, co jednotlivé strany od spolupráce očekávají.

Hlavní náplní takové spolupráce je prezentace značky na akcích, projektech, videích. Vytváření nových prodejních příležitostí nebo případná zpětná vazba na daný produkt. Hodně času tak trávím focením, točením, prací u počítače nebo na schůzkách. Pořád je to ale zábava. Teď funguju hlavně pod značkami TREK a BIG SHOCK. Dále vozím na dresu Adidas Originals, Lion sport, Oto sport, Bern a Bontrager.

alt

Učil a učíš se to sám nebo je potřeba mít nějakého trenéra?

Když jsem začínal, role trenéra se ujali rodiče dětí, které už trénovaly. Myslím, že v té době byla tréninková taktika pokus - omyl. V současné době je v každém velkém městě specializovaný trial klub s dobrými trenéry. Posledních asi sedm let trénuju sám. Snažím se jezdit trochu něco jiného než je standart trialu. Člověk si v těchto alternativních sportech sám najde svůj způsob tréninku.

Pamatuješ si tvůj nejhorší zážitek spojený s kolem?

Stejně jako u jiných extrémních sportů se i v trialu nevyhneš zranění. To je asi jediná stinná stránka, se kterou člověk prostě musí čas od času počítat. Letošní sezóna byla pro mě v tomto směru pozitivní, protože krom drobnějších úrazů jsem neměl nic vážnějšího. Pak ti ale může přijít rok, kdy si polámeš prsty, ležíš sešitý ve špitále nebo se belháš se zlomenou nohou. Určitě to hodně ovlivní hodiny věnované tréninku. Říká se, že čím víc trénuješ, tím menší riziko úrazu. Bohužel ale takhle rovnice vždycky nefunguje.

Věnuješ se kromě cyklotrialu i jiným činnostem?

Pokud nejezdím exhibice, řeším nějaké akce, na kterých spolupracuji se sponzory. Letos jsem díky smlouvě s firmou TREK nafasoval kola na disciplíny jako je enduro nebo freeride. Hodně teď trénuju více věcí dohromady a řeším nějaké zajímavé projekty v rámci značky TREK. Navíc mi doma přistál nový trial/slopestyle speciál na 26 palcových kolech. To je teď asi hlavní náplň mého času.

alt

Jaké kousky ti teda v současné době leží doma?

V předsíni mám momentálně dlouholetou spolupracovnici Natašu (Monty Kamel), pak all mountain TREK EX 9, freeride hračku TREK SLASH 8, skákačku TREK TICKET DJ a jeden trialový rám Ozonys, který mi tu už leží snad rok.

Nějaké plány do budoucna? Uspořádání závodů, cyklotrial kempu?

Snažím se přes rok uspořádat projekty, které jsem si naplánoval, ale ne vždycky se to všechno stihne. Letos jsem byl hodně zaseknutý na exhibicích a tak na vlastní projekty nezbylo tolik času. Každoročně dělám Extreme camp a závody na vlastním parku v Haukovicích. Letos mám ještě v plánu nějakou akcičku v olomoucké Šantovce a chtěl bych dát dohromady i nějaký projekt v hale. V současné době mám navíc rozdělané dva video projekty a začal jsem spolupracovat s Davidem Bučkem, což je úžasný sportovní fotograf. Tahle spolupráce mě hodně baví.

Na závěr nám řekni, co vlastně tě motivuje ráno vstát a jít trénovat?

Pro mě je brzké vstávání zabiják, s tím bojuju už dlouho, ale motivaci mám každý den. Tím, že u kola nejsou limity a pravidla, každý den můžeš za řídítky kola zažít něco jiného a každý nový trik nebo pěkně odjetá věc potěší. Když tě navíc někdo pochválí a řekne, že ti to jde, potěší to ještě víc. Jsem rád, když někdo takto nenásilně ocení mé úsilí. Kolo je navíc můj zdroj financí a tak nedokopat se k ježdění nebo řešení věcí kolem akcí by pro mě bylo asi destruktivní. Žena mě navíc hodně podporuje, tak je vše v pořádku.