Milujete snowboarding a nebaví vás čekat na zimu? Pořiďte si FREEBORD

alt

Freebord - tahle deska v létě dokonale nahradí snowboard. Nepotřebuje sníh, stačí obyčejná asfaltka a kopec. Díky třem kolečkům na každé straně zastaví téměř na místě, jako byste zahranili.

Za otce freebordu považuje svět Steena Stranda, který miloval ježdění na snowboardu a skejt jeho celoroční touhu po deskových sportech neuspokojoval. Zrovna dokončoval studium designu na univerzitě a řešil, jak napodobit jízdu na prkně v místech, kde prostě není sníh. Rozhodl se, že se tomu bude věnovat ve své diplomce a navrhl prkno, se kterým se dá jezdit po betonu nebo asfaltu stejným způsobem jako na sněhu.

Rozhodující krok, oproti klasickému skejtu, spočíval v zabudování dvou koleček navíc na každé straně. Kolečka se mohou otáčet v jakémkoliv směru. „Na snowboardu provádíme dva základní pohyby. Jízdu na zaříznuté hraně a na spodní ploše”, vysvětluje Steen. A v tom je ten trik. Pohyblivá kolečka umožňují jezdit stranou napřed (jakoby po hraně) a stejným způsobem jako na hraně také zastavit. Jezdec to dokáže rozparádit i na 80 kilometrů v hodině a otočením o 90 stupňů a přenosem váhy na zadní kolečka opravdu zabrzdí dost rychle.

alt

Vynález s kamarády pojmenovali „freebord“. „Freeboard“ s „áčkem“ navíc, jak by člověk logicky čekal, jim připadal dost neoriginální. Na rozdíl od prvních modelů mají současné freebordy i vázání, délka a šířka ovlivňuje jejich ovladatelnost.

Do obchodu se tahle vychytávka dostala na přelomu tisíciletí v podstatě bez jakékoli reklamy a marketingu. Steen prostě počítal s tím, že je tak skvělá, že se rozšíří po známých a internetu sama.

Chcete to vidět na vlastní oči?