Mistři republiky o freestyle bruslení: Motivací je úspěch, obdiv na závodech i reakce kolemjdoucích při tréninku

alt

Sourozenci Navrátilovi z Prahy se věnují freestyle bruslení od svých šesti let. Od osmi let už jezdí opravdu aktivně. Dvanáctiletá Hanka se letos stala juniorskou mistryní ČR, její bratr, devítiletý Jirka byl druhý. A to prý původně měli hrát baseball jako jejich otec. Pak ale v Praze na Letné viděli skupinku nadšenců, která na celkem vysoké úrovni předváděla freestylové bruslení, a bylo rozhodnuto. Trenéra dělá dvojici mladých talentů jejich táta Jiří.

Jiří, vy jste zároveň trenérem obou dětí. Jezdíte také?

Nevím, jestli je to správné slovo trenér, ale možná že i ano. Před nějakým rokem jsem se také pokoušel zvládnout nějaké jednodušší triky, ale teď už na to nemám čas, protože mi všechen čas zaberou děti.

Jak vlastně postupujete při tréninku?

Jiří: Jednotlivé triky lze nalézt na internetu s videoukázkami. Něco jsme viděli u jiných nebo nám jiní, kteří jezdí, poradili.

Hanka: Taťka se nám to snaží nějak vysvětlit a někdy jednotlivé triky musím zkoušet několika způsoby.

Jak často jezdíte a jak vlastně vypadá takový trénink?

Jiří: Četnost tréninku je závislá na počasí a ročním období. V létě se snažíme trénovat cca dvě hodiny, pět dní v týdnu, v zimě je to problematičtější, protože je těžké sehnat nějaké prostory pro trénování. Trénink vypadá tak, že se děti nejprve rozjezdí, tedy několikrát jedou jednotlivé triky, a až jsou rozježdění, jezdí své sestavy - triky v určitém pořadí.

Hanka: Začínám triky, které mi jdou hůř a postupně jezdím triky tak, abych trénovala všechny. Občas přijdu na nějakou sestavu triků, které jdou po sobě.

alt

Stává se, že se vám někdy nechce? Co vás motivuje jít trénovat?

Jiří: Na trénink se nám nechce často, ale stalo se to určitou rutinou. Motivací je úspěch, někdy i obdiv na závodech či reakce kolemjdoucích při tréninku, ale také překonání vlastních hranic, tedy zvládnutí určitého triku.

Hanka: Motivuje nás úspěch na závodech nebo zájem ostatních, třeba něco jako zájem magazínu Blackcomb.

Co považujete za vaše největší sportovní úspěchy?

Hanka: Na mistrovství Evropy 7. místo a na mistrovství světa 14. místo. A příští rok to chci ještě zlepšit.

Jirka: Druhé místo v battlu ve slovenské sérii závodů a 2. místo v battlu na Mistrovství ČR 2014, které pořádala Lenka Buchcárová.

Jezdíte na soutěže i do zahraničí, můžete srovnat scénu u nás a v cizině?

Jiří: Do zahraničí jezdíme spíše na závody s lepším obsazením, ale je to finančně náročné. Díky lepšímu obsazení z nich načerpáme víc zkušeností, což potřebujeme, abychom se vyvíjeli.

alt

Účast na zahraničních soutěžích je drahá. Jak to zvládáte finančně?

Jiří: Vše - to je čas a finance - se v naší rodině točí kolem tohoto sportu. V prvopočátku se tento sport zdál jako méně nákladný, protože jsme jezdili jen na závody v ČR a SR, ale postupem času jsme se zúčastnili větších závodů například v Německu, Itálii, Polsku a ve Francii. To byly asi tak nejdražší závody ze všech. Je to velmi nákladné, zatím na to padly nějaké úspory. Samozřejmě by se hodil nějaký sponzor, ale není jednoduché nějakého sehnat.

Je freestyle bruslení náročné i fyzicky?

Jiří: Samozřejmě, jako každý sport.

Hanka: Je to docela náročné, ale je to o zvyku.

Je potřeba dělat nějaký doplňkový sport?

Jiří: Myslíme, že to není potřeba, ale je určitě dobré provozovat okrajově jiné sporty jako lyžování fotbal a podobně.

Jiří, jak vlastně zvládáte trénovat děti a ještě práci? A máte čas na nějaké svoje koníčky?

Pro mě to není tak časově náročné jako pro děti, protože se nemusím připravovat do školy jako děti. Taky nemám další kroužky jako oni. V současnosti je mým koníčkem zkrátka freestyle a rodina.

Co vás ještě letos a příští rok čeká?

Jiří: Tento rok je pro nás ukončen. V příštím roce uvidíme, co bude, ale chtěli bychom dosáhnout lepších výsledků, než letos, takže nás čeká spousta hodin trénování.

Více k tématu:

ČR má nové juniorské mistry ve freestyle bruslení. Všem vytřeli zrak sourozenci Navrátilovi