Na Gibraltar došel pěšky, do Hamburku dopluje po Labi na PET lahvích

Mnohdy stačí nápad, odvaha, být trochu akční, pořídit si dobré boty a batoh a člověk může podniknout úžasné dobrodružství.

Takový dobrodruh a odvážlivec z Nymburka, dvaadvacetiletý Honza Kára, o sobě dal loni vědět 3000 kilometrů dlouhou pěší tůrou z Nymburka až na Gibraltar. Letos se chystá s kamarádem Jakubem Burešem, rovněž fandou vytrvalostní chůze, doplout na šlapadle z PET lahví po Labi z Nymburku až do Hamburku.

„Ještě nedávno plul každý den Nymburkem po Labi remorkér naložený pískem či uhlím. Labe je přirozenou dálnicí, která dnes zeje prázdnotou. Rozhodli jsme se postavit plavidlo, které by alespoň z části připomínalo námi vzpomínané remorkéry a doplout na něm až do 900 km vzdáleného Hamburku. Stavebním materiálem jsou plastové lahve o objemu 1,5 litru,“ líčí na nově vzniklých stránkách NymburkHamburk.cz svůj plán Honza Kára. Písek a uhlí se ale chystají nahradit stromem, který na konci cesty zasadí.

Lahve mladým dobrodruhům sbírají známí i neznámí lidé z okolí. Na stavbu plavidla, která již úspěšně započala, jich potřebují 5000. „Loď, kterou stavíme, má v nejdelším bodě 10 metrů a její šíře činí čtyři metry. Dosavadní rekord největší PET lodi v ČR tak překonáme o více jak dva metry délky a v počtu použitých lahví ho pokoříme dokonce dvojnásobně,“ popisuje Kára.

Pokud se jim na šlapací lodi, která nikterak neobtěžuje životní prostředí, skutečně povede doplout až do kýženého cíle, bude to navíc nejdelší česká plavba na šlapadle. A stačí nápad, energie k jeho realizaci a hromada odpadků.

Pokud se také chystáte podniknout něco dobrodružného či netradičního, dejte nám o sobě vědět. A nezapomeňte se na to dobře obléct a obout na Blackcomb.cz.

Zdroje fotek: Facebook.com