Na Malé Fatře zahynul slovenský turista. Spadl mezi Hromových a Chlebem

alt

Skupinka sedmi lidí zabloudila v mlze, větru a hustém sněžení na hřebeni mezi Hromových a Chlebem na Malé Fatře. Jeden z nich se bohužel zřítil ze 100 metrového srázu a pád nepřežil. Ostatní musela do bezpečí dopravit horská služba.

Záchranáři vyráželi do terénu ve večerních hodinách. Měli na hřebeni najít dezorientovanou skupinku turistů s tím, že jeden z nich je pravděpodobně vážně zraněn. „V oblasti foukal silný nárazový vítr, sněžilo a byla mlha. Skupinka sedmi lidí odbočila z tyčového značení a dostali se do neschůdného terénu. Jeden hledal cestu vepředu, uklouzl a spadl žlebem dolů,“ popsali záchranáři v tiskové zprávě.

Turisté zpočátku horské službě tvrdili, že se nacházejí na jižní straně, protože byli naprosto dezorientovaní. 15 záchranářů rozdělených na dvě skupinky proto hledalo na poměrně velkém území. Aby se dostali do míst rychleji, výjimečně byla spuštěná lanovka pod Snilovské sedlo. Po čase ale zjistili, že lidé jsou ve skutečnosti na severní straně hřebene.

Půlka záchranářů vyrazila na pomoc čtyřiatřicetiletému muži, který spadl. Bohužel ale utrpěl natolik vážné zranění hlavy, že po chvíli zemřel. Druhá půlka záchranářů pomáhala s transportem zbytku skupiny do bezpečí. Celá akce skončila až o půl třetí ráno.

Ilustrační foto: Horská záchranná služba