Na voru přes Atlantik. Český mořeplavec se chystá plout z Portugalska na Floridu

alt

Poté, co jsme se zájmem sledovali plavbu partičky kluků z Nymburka do Hamburku na šlapadle z PET flašek, zaujal nás další „vodní“ počin. Dvaašedesátiletý chlapík původem z Trenčína buduje ve Frymburku dřevěný vor, na kterém chce příští zimu přeplout Atlantský oceán. Prozatím se to ještě nikomu nepodařilo.

„Slavný Nor Thor Heyerdahl plul Atlantikem na plavidlech z balzy nebo papyru. Ale na voru svázaném z několika kmenů to ze žádného kontinentu na kontinent zatím nikdo nedokázal,“ řekl o svém záměru mořeplavec a stavitel voru Jozef Boháč deníku Právo. Jak píše na svém facebookovém profilu, už má na triku stavby katamaránů a plavby na dřevěných plachetnicích. Unikátní vor, který by měl doplout z jednoho kontinentu na druhý, buduje poblíž Lipenské přehrady.

alt

2xfoto: Facebook

Plovák plavidla tvoří 16 vzrostlých kmenů. Dlouhý bude asi 12 metrů a zhruba šest metrů široký. Vše spojí ocelová lana. Takového „drobečka“ ale v kuse do Portugalska nedostanou, proto ho staví tak, aby šel rozložit a na pobřeží zase složit. Jídlo, voda a všechny věci se umístí do sudů. A že jich nebude málo. Plavba totiž bezesporu potrvá několik měsíců.

Složení posádky ještě není jasné, ale dalším potencionálním námořníkem by mohl být právě Honza Kára z Nymburka, který postavil PET lahvové šlapadlo a plul s ním po Labi směr Hamburk. Rok před tím tenhle mladík došel z Nymburka pěšky na Gibraltar.

Pokud se to partě kolem Pepy Boháče podaří, stanou se první známou výpravou, která by překonala na voru Atlantik z jednoho světadílu na druhý.