Nejdřív američtí skejťáci ohýbali kreditky a montovali k nim kolečka. Pak vznikl fingerboard

Uplynulý víkend na Mystic Sk8 Cupu na pražské Štvanici nechyběl ani populární fingerboard. Není to jen školní zábava o nudných hodinách, ale pomocí fingerboardu se dají trénovat třeba za špatného počasí skutečné skejtové triky. Povídali jsme si o tom přímo s výrobcem a mistrem světa ve fingerboardingu Petrem Ptáčkem.

Fingerboard je vlastně taková zmenšenina skateboardu. Dlouhý je asi deset centimetrů a na šířku mívá tři centimetry. „Dnešní fingerboardy mají i ložiska, zaklápěcí treky. Jsou úplně stejné jako pravé skateboardy, se vším všudy,“ popisuje Petr Ptáček, který měl v relax zóně na Mysticu také svůj stánek. Na první pohled to vypadalo jako dětská zábava, protože zmenšený skejtový park byl doslova v obležení dětí.

Ve skutečnosti si s fingerboardem „hrají“ i skejťáci a trénují si tak různé triky. „Jezdí se dvěma prsty a dělají se stejné triky jako na skejtu. Není nijak těžké se to naučit. Někomu to trvá dýl, někdo se to naučí za deset minut,“ líčí Petr Ptáček.

Většina lidí zná tuhle „hračičku“ jako zábavu školních lavic, její historii ale začali psát skejťáci v daleké Americe. „První fingerboardy vznikaly v Kalifornii, když skejtři začali v dešti ohýbat kreditní karty a lepili na ně kolečka z autíček. Trénovali na nich jízdu. K tomu si ještě vyráběli zmenšeniny skutečných skateparků,“ říká Petr Ptáček.

On sám dorazil na Štvanici se zmenšeninou loňského streetového areálu. „Tohle je Štvanice tak, jak vypadala loni. Je to taková sranda,“ dodává s úsměvem. On sám vyrábí fingerboardy a jeho kamarád překážky. Vše ze dřeva.

„Když člověk pochopí pohyb, skutečně je schopen trénovat si triky. To co dělá pravou nohou, dělá prostředníčkem, co levou, to ukazováčkem. Ten pohyb je v podstatě stejný,“ doplňuje Petr, který je ve fingerboardu opravdu dobrý. Loni se dokonce stal mistrem světa a vítězem prestižní soutěž s názvem Battle of the Harric v Německu. Patří mezi světovou špičku.

Jak s ním umí jezdit můžete sledovat v tomto videu: